Elektromobilność na Poznań Motor Show

- Elektromobilność to wyzwanie, które stoi przed nami wszystkimi. Jeśli chcemy poprawić komfort życia mieszkańców miast, musimy współpracować na wielu poziomach - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, podczas tegorocznego Kongresu MOVE Mobility & Vehicles w ramach Poznań Motor Show 2019.

Prezydent Poznania wziął udział w panelu dyskusyjnym
Prezydent Poznania wziął udział w panelu dyskusyjnym

Kongres MOVE Mobility & Vehicles to forum ekspertów z zakresu nowej mobilności. Bierze w nim udział blisko 500 uczestników, 70 mówców i 20 wystawców w ramach strefy expo. Kongres podzielony jest na 5 ścieżek tematycznych. Są nimi: energetyka i ładowanie, transport jako usługa, nowe modele biznesowe, smart city i innowacje.

Organizatorzy wydarzenia chcą omawiać wiodące trendy w branży e-mobility, inspirować debatę dotyczącą tej tematyki i prognozować zmiany zachodzące na rynku automotive. Dlatego do udziału w kongresie zaproszeni zostali liderzy branży, międzynarodowi eksperci i praktycy rynku oraz przedstawiciele administracji.

- Mobilność mieszkańców miast to wyzwanie dla nas wszystkich - podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, otwierając wydarzenie. - Aby ją poprawić, konieczne są nie tylko inwestycje w komunikację publiczną czy zróżnicowane formy transportu, ale również dobra współpraca z koncernami motoryzacyjnymi, prywatnymi firmami i z rządem. Potrzebna jest nie tylko infrastruktura, ale też konkretne rozwiązania prawne - np. w zakresie poruszania się po mieście hulajnogami elektrycznymi.

Prezydent Poznania wziął też udział w panelu dyskusyjnym "Myśl globalnie, działaj lokalnie! W jaki sposób władze publiczne powinny dostosować się do innowacji w zakresie mobilności - od globalnych trendów do    polityki krajowej".  Wśród pozostałych panelistów byli: Adam Wieczorek - wiceprezydent Łodzi, Marcin Korolec - prezes zarządu FPPE, Paweł Śliwa - wiceprezes zarządu ds. innowacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., Marcin Szczudło - wiceprezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny, Piotr Arak - dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Karol Obiegły - dyrektor operacyjny Volkswagen Group Polska, Cezary Kaczmarczyk - prokurent Toyota Motor Poland oraz Martyna Abendrot-Miłuńska - członek zarządu polskiego oddziału PTV GROUP.

- W ubiegłym roku zadawaliśmy sobie pytanie, czy elektromobilność nadejdzie - mówił prowadzący debatę Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, które jest współorganizatorem kongresu. - Dziś wiemy, że ona już już jest w naszych miastach. Przyszłość tworzy się na naszych oczach. Dziś więc będziemy rozmawiać o konkretnych projektach, które przybliżą nas do realizacji kolejnych związanych z elektromobilnością planów.

- Przyszłością jest łączenie różnych form transportu: kolejowego, autobusowego, samochodowego. Towarzyszyć temu musi troska o środowisko i jakość powietrza w miastach - podkreślał Jacek Jaśkowiak. - Chciałbym, by udział samochodów elektrycznych w Poznaniu rósł, ale do tego niezbędne są rozwiązania systemowe, które pozwolą np. na ładowanie ich w domach wielorodzinnych. Samorządy nie są w stanie zrobić wszystkiego - by poprawić komfort życia mieszkańców konieczna jest pomoc ustawodawcy.

Kongres potrwa do niedzieli, 31 marca. Podczas licznych debat mowa będzie m.in. o tym, jak rozpędzić elektromobilność w Polsce i jakie są metody jej finansowania oraz o zagadnieniach związanych z transportem i logistyką zeroemisyjną w kontekście Smart City. Uczestnicy kongresu dyskutować będą o strategii rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce i o głównych barierach rozwoju transportu elektrycznego.

AW