Historia Poznańskiego Czerwca '56 w Warszawie

Mieszkańcy stolicy mogą już oglądać plenerową ekspozycję o poznańskiej rewolcie i walce o jej upamiętnienie. We wtorek, 13 lipca wystawę "Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć" otworzył  Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Galeria zdjęć przedstawia uroczystość otwarcia wystawy "Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć" w Warszawie. - grafika artykułu
Wystawę można oglądać na placu marszałka Piłsudskiego, fot. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Ekspozycja przygotowana została nie tylko jako forma upamiętnienia Czerwca 1956, ale także z myślą o popularyzowaniu wiedzy na temat tych wydarzeń. Po poznańskiej premierze wystawa wyruszyła do Warszawy, gdzie zaprezentowana została na placu marszałka Piłsudskiego. W uroczystej inauguracji wystawy wzięli udział świadkowie Czerwca '56, przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, a także Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

- Ta wystawa przywraca pamięć o Poznańskim Czerwcu w samym sercu Polski - mówił Jacek Jaśkowiak. - Fotografie zbuntowanego Poznania wystawione na placu Piłsudskiego są szansą do refleksji, że wolna Polska to dzieło sztafety pokoleń, której bardzo ważny etap miał miejsce w 1956 roku w Poznaniu. Po 11 latach komunizmu w jego najstraszniejszej stalinowskiej postaci, poznaniacy wystąpili przeciwko władzy, która nazywając sama siebie ludową, w istocie była nieludzka. Rozpoczęli tym samym walkę o prawdziwą wolność, o swoje prawa i demokrację. Cieszę się, że dzięki tej wystawie to przesłanie popłynie w Polskę - dodał prezydent Poznania.  

Następnie zgromadzeni złożyli wspólny wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przy pomniku marszałka Piłsudskiego.  

"Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć" 

Ekspozycja ukazuje wiele aspektów wydarzeń sprzed ponad 65 lat. Wyjątkowym elementem są plansze opowiadające o czasach poprzedzających Poznański Czerwiec, zawierające w fotografie i materiały przekazane przez poznaniaków. Tablice te ukazują zwykłe, codzienne życie mieszkańców Poznania w latach 50. XX wieku, dając świadectwo tego, że mimo iż były to czasy "szare", na twarzach ludzi pojawiała się radość.

Na kolejnych planszach przedstawiono przebieg Czerwca '56 i jego bezpośrednie skutki. Wystawę zamykają planszę opowiadające o różnorodnych formach upamiętniania tego wydarzenia: budowie pomnika i tablic, publikacjach naukowych, odzwierciedleniu w sztuce.

Wystawę w Warszawie można oglądać do 25 lipca. Następnie ekspozycja wyruszy w trasę po Wielkopolsce. Odwiedzi Leszno (28.07-06.08), Konin (10.08-19.08), Piłę (22.08-31.08), Kalisz (03.09-13.09) oraz Gniezno (16.09-26.09). 

Przygotowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 oraz poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej ekspozycja, bazuje na bogatym materiale ikonograficznym. Archiwalne fotografie zaprezentowane na wystawie pochodzą zarówno z prywatnych kolekcji, jak i zbiorów znajdujących się w zasobach Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Poznaniu, Cyfrowego Repozytorium Lokalnego CYRYL, GaSo, Międzynarodowych Targów Poznańskich, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Ośrodka Dokumentacji Wielkopolskiego Środowiska Literackiego - oddziału Biblioteki Raczyńskich, Polskiej Agencji Prasowej oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Na wystawie po raz pierwszy zaprezentowane zostały także unikatowe fotografie, pozyskane przez Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 w ciągu ostatnich lat. 

sieci społecznościowe