Lekcja religii na dwa głosy

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, poprowadził razem z księdzem Radkiem Rakowskim lekcję "Religii na dwa głosy" w Teatrze Polskim. Punktem wyjścia do rozmowy o Biblii były utwory Jacka Kaczmarskiego.

Lekcja religii jest częścią "Lekcji w Polskim" - cyklu spotkań, wykładów i warsztatów przeznaczonych dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Lekcja religii jest częścią "Lekcji w Polskim" - cyklu spotkań, wykładów i warsztatów przeznaczonych dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Zajęcia w teatrze to forma wsparcia dla rodziców, którzy - z powodu strajku nauczycieli - nie mają z kim zostawić dzieci.

- Najważniejsze dla mnie jest dobro uczniów, to dla nich tu jesteśmy - podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Sam z sympatią wspominam własne lekcje religii: były prowadzone w salkach katechetycznych i tak ciekawe, że przez pewien czas chciałem nawet zostać jezuitą. Chciałbym przekonać dzieci i młodzież, że warto sięgać do Biblii - sam robię to regularnie.

Punktem wyjścia do prowadzonej lekcji były utwory Jacka Kaczmarskiego, barda i poety, którego 15 rocznica śmierci mija w najbliższą środę. Zebrani w teatrze uczniowie mogli posłuchać "Teodycei", "Walki Jakuba z aniołem" i utworu "Chrystus i kupcy".

- Gdy czytamy Ewangelię, widzimy, że Jezus nigdy nie zamykał się w świecie ludzi wierzących i pobożnych - podkreślał ks. Radek Rakowski. - Przeciwnie - wytykał wierzącym błędy i szedł rozmawiać z grzesznikami, by odkryli prawdę o Bogu. Dziś, gdy często okopujemy się we własnym świecie - trzeba rozmawiać i szukać porozumienia, wymieniać się poglądami. Dlatego bardzo cieszy mnie dzisiejsze spotkanie.

Lekcja religii jest częścią "Lekcji w Polskim" - cyklu spotkań, wykładów i warsztatów przeznaczonych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia "Religia na dwa głosy" są efektem deklaracji, jaką prezydent Poznania złożył w mediach społecznościowych, zapewniając o gotowości poprowadzenia lekcji w pierwszy dzień zapowiedzianego przez nauczycieli strajku. Taką gotowość wyraził również zespół Teatru Polskiego w Poznaniu.

- Zaprosiliśmy ważne postaci poznańskiego życia publicznego, by w tym trudnym dla uczniów, rodziców i nauczycieli czasie mogli wesprzeć ich wysiłek - mówi Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego. - Teatr z istoty swojej jest rodzajem szkoły. W Polsce szczególnie - bo w chwili powstania miał być przecież sposobem nauczania społeczeństwa. Jesteśmy więc doskonale przygotowani.

Więcej informacji o strajku nauczycieli można znaleźć tutaj:http://www.poznan.pl/mim/info/news/trwa-strajk-nauczycieli-aktualna-sytuacja,131197.html

AW