Medale dla małżonków

Marsz Mendelssohna, tort weselny, koncert i toasty - to wszystko towarzyszyło ceremonii wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. W poniedziałek w urzędzie miasta prezydent Poznania uhonorował w ten sposób 22 pary. 

Aby otrzymać medal za długoletnie pożycie, trzeba wytrwać co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim
Aby otrzymać medal za długoletnie pożycie, trzeba wytrwać co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim

Uroczystość rozpoczęła się przy dźwiękach Marsza Weselnego Mendelssohna, po którym małżonkowie odebrali medale z rąk Jacka Jaśkowiaka, prezydenta miasta. Wśród licznych par, które zgromadziły się w Sali Białej urzędu miasta, były trzy, które obchodziły 60. rocznicę zawarcia małżeństwa.

- Chwila, w której mogę w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczyć państwu te medale, jest dla mnie najprzyjemniejszym z obowiązków - mówił prezydent Poznania, honorując pary odznaczeniami. - Jesteście państwo wzorem dla swoich dzieci i wnuków, dla przyszłych pokoleń. Zawsze cieszę się, gdy udzielam ślubu młodym ludziom, ale piękniejszy jest dla mnie widok osób w państwa wieku, wspierających się wzajemnie. Gratuluję, życzę zdrowia i kolejnych dziesięcioleci razem.

Nie zabrakło też toastu, tortu i licznych życzeń, jakie jubilatom składały rodziny. Po wręczeniu medali pary mogły wysłuchać krótkiego koncertu.

Aby otrzymać medal za długoletnie pożycie, trzeba wytrwać co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim i złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego odpowiedni wniosek. W dokumencie musi znaleźć się data i miejsce zawarcia małżeństwa oraz numery PESEL małżonków. Najczęściej taki dokument składają dzieci jubilatów.

AW