Młodzież śpiewała Kaczmarskiego

W Osiedlowym Domu Kultury Pod Lipami odbył się Międzyszkolny Przegląd Piosenek Jacka Kaczmarskiego "Mury runęły...". Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem, z racji wieloletniej przyjaźni z bardem, objął Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Międzyszkolny Przegląd Piosenek Jacka Kaczmarskiego "Mury runęły..." - grafika artykułu
Międzyszkolny Przegląd Piosenek Jacka Kaczmarskiego "Mury runęły..."

- To dla mnie wielka radość, że twórczość Jacka Kaczmarskiego żyje i sięga po nią kolejne pokolenie. Jacka zapewne też cieszyłoby to, że młodzi ludzie fascynują się jego utworami i że one do nich trafiają - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, wręczając młodzieży nagrody. - Szczególne jest też to miejsce, Dom Kultury Pod Lipami. To tutaj, w trudnych czasach wyciągnęła do niego rękę ówczesna dyrektorka, Elżbieta Bednarek, zwana też Rudą. Jacek występował tu wiele razy. Dzięki temu mógł się odbudować i zacząć ponownie  tworzyć. 

Przez całe popołudnie trwały przesłuchania. Do Międzyszkolnego Przeglądu Piosenek Jacka Kaczmarskiego zgłosiło się kilkudziesięciu uczniów ze szkół z Poznania i okolic.  

Wieczorem, w ODK Pod Lipami nastąpiło podsumowanie i wręczenie nagród laureatom. 

Wszyscy, którzy odważyli się zmierzyć z twórczością Kaczmarskiego otrzymali z rąk Jacka Jaśkowiaka dyplomy i książki ufundowane przez Wydawnictwo Święty Wojciech. Zwyciężył Alex Rybacki z II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie, który zaśpiewał utwory "Samosierra" i "Poranek" z repertuaru Kaczmarskiego.

Koncerty piosenek Jacka Kaczmarskiego odbywały się w domu kultury na osiedlu Pod Lipami od około 10 lat. W tym roku jednak, z inicjatywy jednego z uczniów IX LO, zmieniono formułę na międzyszkolny przegląd twórczości Kaczmarskiego. Miejsce, w którym się on odbywał nie było przypadkowe - przed laty Jacek Kaczmarski wielokrotnie tu występował. Uczestnicy i goście obejrzeli również krótki film o Jacku Kaczmarskim.

sieci społecznościowe