Olimpijczyk z miejskim stypendium sportowym

Wiktor Chabel, srebrny medalista wioślarskich mistrzostw świata i zdobywca kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Tokio otrzymał z rąk Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania stypendium dla najlepszych sportowców. Spotkanie odbyło się we wtorek w urzędzie miasta.

Wiktor Chabel od wielu lat jest stypendystą Miasta Poznania.
Wiktor Chabel od wielu lat jest stypendystą Miasta Poznania.

Na co dzień Wiktor Chabel reprezentuje barwy Klubu Sportowego Posnania Poznań. W 2019 r. wraz z kolegami zajął drugie miejsce podczas mistrzostw świata w Linzu w męskiej czwórce podwójnej, co dało mu kwalifikację olimpijską. 

- Serdecznie gratuluję dotychczasowych osiągnięć i trzymam kciuki za sukces na igrzyskach w Tokio - powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, wręczając stypendium o wartości 36 tys. zł. - Wioślarstwo ma w Poznaniu długie i piękne tradycje. Tym bardziej cieszę się, że wybrał Pan nasze miasto i że możemy w ten sposób wspierać Pana karierę.

Wiktor Chabel od wielu lat jest stypendystą Miasta Poznania. Stypendium otrzymywał w latach 2016-2019. Wcześniej przyznano mu je także w roku 2009 i 2012. 

Wiktor Chabel przygodę z wioślarstwem rozpoczął dość późno, bowiem dopiero na pierwszym roku studiów. Wcześniej próbował swoich sił w różnych dyscyplinach, był m.in. członkiem sekcji pływackiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do wioślarstwa zachęcił go kolega, z którym poszedł na pierwszy trening do AZS AWF Kraków. Tam też poznał swojego pierwszego trenera - Jerzego Zycha. Z czasem, gdy jego kariera zaczęła nabierać tempa przeniósł się do Poznania, by mieć jak najlepsze warunki do trenowania.

Chabel startował w imprezach najwyższej rangi. Podczas ostatnich igrzysk olimpijskich, które odbyły się w 2016 r. w Rio de Janeiro zajął 4. miejsce w czwórce podwójnej, do medalu zabrakło mu tylko 1,44 sekundy. Do największych sukcesów wioślarza można zaliczyć: srebrny medal mistrzostw Europy 2017 (Racice), brązowe medale mistrzostw Europy 2009 (Brześć), 2011 (Płowdiw) i 2018 (Glasgow).

W 2019 r. Chabel wywalczył srebro podczas mistrzostw świata. Wynik ten dał kwalifikację na XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie, które odbędą się w Tokio na przełomie lipca i sierpnia. 

WS/JZ