Prezydent spotkał się z mieszkańcami Krzesin

Ruch drogowy, przebudowy ulic, kanalizacja i nowe oddziały przedszkolne - to tematy poruszone podczas spotkania prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka z mieszkańcami osiedla Krzesiny- Pokrzywno-Garaszewo.

Prezydent spotkał się z mieszkańcami Krzesin
Prezydent spotkał się z mieszkańcami Krzesin

Duże zainteresowanie wzbudzał temat przebudowy ulicy Pokrzywno. Jest to główna ulica osiedla, będąca ważną drogą dojazdową nie tylko dla mieszkańców, ale także do zespołu szkół w Krzesinach, żwirowni czy 31. Baza Lotnictwa Taktycznego.

- Jako najważniejszy temat Rada Osiedla wskazywała wybudowanie wzdłuż ulicy Pokrzywno chodnika, ścieżki rowerowej i reszty niezbędnej infrastruktury wraz z odwodnieniem. Udało nam się wygospodarować na ten cel 15 mln zł. Środki zabezpieczono zarówno w budżecie Miasta, jak i w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Do końca 2021 roku fragment ulicy, od ul. Sanockiej do ul. Ropczyckiej, będzie zrobiony - zapewnił Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta.

Poruszono także kwestię dużego ruchu samochodowego w kierunku Poznania z gmin ościennych. Mieszkańcy pytali o parkingi typu Park&Ride. - Naszym celem jest zatrzymanie aut przed Poznaniem i zachęcenie do korzystania z komunikacji zbiorowej. Poprosiłem włodarzy gmin współpracujących w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, żeby parkingi Park&Ride powstawały przy stacjach kolejowych, takich jak np. Kostrzyn czy Swarzędz, żeby zminimalizować napływ samochodów.

Parkingi typu Park&Ride powstają także w samym Poznaniu. Obecnie trwa budowa parkingu w okolicy ronda Śródka, przy ul. Św. Michała. W najbliższym czasie powstaną kolejne - przy stacji kolejowej Poznań Strzeszyn oraz obok ronda Starołęka. Czwarty parking, na Plewiskach jest w trakcie planowania i będzie znajdował się przy węźle Grunwaldzka, niedaleko stacji Poznań Junikowo. Inwestycja rozpocznie się już w przyszłym roku. Kolejny powstanie przy pętli na Górczynie.

Inną kwestią była rozbudowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. Jak podkreślał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania: - Chcemy, żeby dzieci z rejonu Pokrzywna i Krzesin chodziły do przedszkola, które jest zlokalizowane na tym osiedlu, a nie musiały dojeżdżać np. na Rataje. W ZSO nr 2 stworzymy nowe oddziały szkolne i przedszkolne. Mamy na to zabezpieczone w budżecie blisko 4 mln zł. Chcemy ruszyć z budową przyszłym roku i zakończyć ją w 2021 r. - powiedział.

Mowa była również o ul. Nowotarskiej, zarówno w zakresie utwardzenia dróg, podłączenia lokali komunalnych do kanalizacji, jak i poprawy bezpieczeństwa w tym rejonie. - Mogę zadeklarować, że zrobię wszystko, żeby ten obszar został w pełni skanalizowany. Będziemy się także starali, żeby ul. Nowotarska była bardziej komfortowa dla pieszych, jednak docelowe prace w tym zakresie przeprowadzimy dopiero po wykonaniu kanalizacji - mówił prezydent Poznania. 

Rozmawiano również o utwardzeniu ulicy Jedlickiej, Pruszkowskiej, budowie kanalizacji na ulicach Sanockiej i Śmigi, planach na nowe drogi rowerowe. Mieszkańcy pytali także o połączenie ul. Hetmańskiej z autostradą i kwestie bezpieczeństwa przy szkołach. 

Po części otwartej, prezydent odbył jeszcze szereg spotkań indywidualnych.