Przemówienie noworoczne prezydenta Poznania

W noworoczym przemówieniu Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, podsumował swoją poprzednią kadencję i zapowiedział, co zamierza zrobić w ciągu najbliższych pięciu lat. Wystąpienie otworzyło tradycyjne spotkanie noworoczne, na które prezydent zaprosił przedstawicieli świata kultury, biznesu, mediów, polityki i samorządu.

Spotkanie noworoczne Prezydenta Miasta Poznania
Spotkanie noworoczne Prezydenta Miasta Poznania

Dobry wieczór Państwu! Witam wszystkich bardzo serdecznie!

Cieszę się, że zgromadziliśmy się w tak licznym gronie, bo dzisiejsze spotkanie ma wyjątkowy charakter. Symbolicznie rozpoczyna bowiem nie tylko Nowy Rok, ale też nową, pięcioletnią kadencję mojej prezydentury. Otwieramy kolejny rozdział naszej współpracy, witając tych z Państwa, którzy wzmocnią nas swoim zaangażowaniem i świeżym spojrzeniem.

Praca dla Miasta to naprawdę ogromny zaszczyt. Dla mnie osobiście tym większy, że mieszkanki i mieszkańcy kierowanie Poznaniem powierzyli mi już drugi raz. Tak mocne poparcie wyrażone rekordową liczbą głosów w pierwszej turze wyborów to dla mnie niezwykle poruszające wyróżnienie. Dziękuję za tak silny mandat, urząd prezydenta Poznania przyjmując z radością, ale jednocześnie i pokorą. Czuję ciężar odpowiedzialności, spoczywający na mnie, moich zastępcach i całym gronie współpracowników.

Poznanianki i poznaniacy jednoznacznie wyrazili swoją akceptację przyjętego przez nas kierunku zmian i sposobu, w jaki rozwijamy nasze Miasto. Nieprzerwanie budujemy lepszy Poznań, stopniowo podnosząc komfort codziennego życia. Po prostu dbamy o potrzeby mieszkańców. Przyjęliśmy ich punkt widzenia, bo to oni tworzą Miasto i są w nim najważniejsi. 

Ideę tego rodzaju empatii przywołałem w swoim pierwszym wystąpieniu noworocznym, cztery lata temu. Tak naprawdę to kontynuacja wdrażania "współczynnika humanistycznego", głoszonego przez związanego z Poznaniem wybitnego badacza, Floriana Znanieckiego. Idea ta nadal będzie filarem mojej prezydentury. 

Inwestujemy więc w poprawę jakości życia.  W tym roku na miejskie inwestycje przeznaczamy rekordową kwotę ponad miliarda złotych. Realizacja planowanych projektów przyniesie wymierne zmiany na lepsze - w wielu obszarach, różnym grupom społecznym. Inwestujemy w komunikację zbiorową, oświatę, bezpieczeństwo, opiekę medyczną, ochronę środowiska, kulturę i rewitalizację centrum. Wierzę, że to jedyna droga, jaką tworzy się miasto przyjazne do życia.    

Mając to wewnętrzne przekonanie, że rozwijamy Poznań w dobrym dla mieszkańców kierunku, będziemy konsekwentnie dążyć do celu. Zapewne - jak dotąd - zetkniemy się z głosami krytyki. Ta konstruktywna jest zawsze w cenie. I jeszcze bardziej determinuje, by każdy dzień tej kadencji wykorzystać maksymalnie efektywnie. By nie zawieść pokładanego w nas zaufania.

Dotyczy ono nie tylko sprawnego kierowania Miastem i rozsądnej rozbudowy jego infrastruktury. Jestem głęboko przekonany, że - oddając swoje głosy przy urnach - poznanianki i poznaniacy opowiedzieli się też za konkretnymi wartościami: niezależnym samorządem, wolnością obywatelską i wspólnotą europejską.

Szanowni Państwo! To mocny głos społeczności Poznania, szczególnie wymowny u progu przełomowego dla Polski Nowego Roku. Przełom ten dotyczy postawy obecnej większości parlamentarnej wobec zachodnioeuropejskiego systemu wartości.

Coraz częściej pojawia się pytanie o nasze dalsze członkostwo w Unii Europejskiej. Jeszcze kilka lat temu tego typu wątpliwości były nie do pomyślenia. Teraz jednak zaczynają nabierać realnych kształtów.

Mówię o tym nie tylko jako obywatel, ale i gospodarz dużego polskiego miasta. To właśnie miasta z obecności Polski w Unii Europejskiej zyskały najwięcej. Bez funduszy strukturalnych nie byłaby możliwa żadna ze sztandarowych inwestycji samorządowych. Wyobraźmy sobie Poznań bez niskopodłogowych tramwajów, zmodernizowanych szkół czy tak popularnej wśród mieszkańców Wartostrady... Bez tego cywilizacyjnego i gospodarczego impulsu nie cieszylibyśmy się tak wysokim obecnie poziomem życia. 

Uważam, że symbioza z lepiej rozwiniętą częścią naszego kontynentu jest logiczną konsekwencją pewnych dziejowych przemian. Przecież po długich latach sowieckiego zniewolenia nasz kraj wreszcie sięgnął po marzenia wielu pokoleń Polaków: wolność, demokrację, integrację z Zachodem. Staliśmy się beneficjentami tego lepszego świata: opartego o wartości, za którymi nie tylko tęskniliśmy, ale za które walczyliśmy. Jako pierwsi - tu w Poznaniu.

Dlatego zaangażowanie poznanianek i poznaniaków w umacnianie tych wartości jest teraz tak symboliczne. Także w ostatnich wyborach samorządowych wyraźnie określili, dokąd chcą zmierzać.

To "kierunek Europa".

Z tego potencjału jestem ogromnie dumny. Dołożę wszelkich starań, aby spożytkować go jak najlepiej. Nasza wspólna odpowiedzialność to zaangażowanie w sprawy fundamentalne, dotykające obywatelskości każdego z nas. Nawet wówczas, gdy przekraczają wymiar lokalny. Dlatego w przełomowym wyborczo roku 2019, znów pokażmy, że trwamy przy wartościach wspólnoty zachodnioeuropejskiej.  Nie dajmy się od niej oddzielić.

Od tego zależy przyszłość - w wymiarze krajowym i lokalnym. Każdego z nas, jako obywatela i Poznania - jako naszej małej ojczyzny. 

U progu tego roku życzę Państwu, ale też i sobie, aby za pięć lat nasz Poznań był równie europejski, przyjazny do życia i komfortowy dla mieszkańców jak Amsterdam, Kopenhaga czy Wiedeń. Z pokorą deklaruję pełne poświęcenie się pracy na rzecz właśnie takiej wizji rozwoju naszego Miasta. To zadanie traktuję jako najważniejsze w moim życiu. Będę robił wszystko, by wywiązać się z niego jak najlepiej. Liczę na Państwa wsparcie. Życzę więc dużo energii i entuzjazmu do wspólnego działania.

Życzę też wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.