Razem dla klimatu

W Łodzi rozpoczął się II Samorządowy Kongres Klimatyczny. Przez dwa dni prezydenci i burmistrzowie miast z całej Europy będą rozmawiać o tym, jak poradzić sobie z kryzysem energetycznym i ochronić środowisko dla przyszłych pokoleń. Gościem specjalnym jest Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. W debatach bierze udział również Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Na zdjęciu uczestnicy debaty siedzący na scenie - grafika artykułu
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, wziął udział w panelu "Jak inspirować w czasach kryzysu. Działania miast dla neutralności klimatycznej".

Uczestnicy wydarzenia dyskutują o globalnych i unijnych politykach klimatycznych, sytuacji samorządów, kosztach przeprowadzania zmian i konkretnych rozwiązaniach, które można wprowadzić w przyszłości.

- Pożyczyliśmy ten świat od naszych wnuków i przyszłych pokoleń - podkreśla Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, gospodarz wydarzenia. - Jesteśmy zobowiązani, by pozostawić go co najmniej w niepogorszonym stanie. To w dużej mierze właśnie od dobrych gospodarzy - prezydentów miast, burmistrzów, wójtów -  zależy, czy uda nam się zrealizować plany lepszej przyszłości dla przyszłych pokoleń. 

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, wziął udział w panelu "Jak inspirować w czasach kryzysu. Działania miast dla neutralności klimatycznej". O tym, jak zaangażować mieszkańców w działania na rzecz klimatu i środowiska rozmawiał z Jakubem Chełstowskim, marszałkiem województwa śląskiego, José Manuelem Ribeiro, burmistrzem portugalskiego Valongo, a także z Adamem Pustelnikiem, wiceprezydentem Łodzi, Jarosławem Makowskim, radnym Katowic oraz Anną Kowalewską, partnerem w zespole Sustainability & Economics Deloitte Central Europe.

- W Poznaniu zawsze patrzymy na problemy przez pryzmat danych i liczb - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. - Zidentyfikowaliśmy dwa obszary, które wymagają największej uwagi. Pierwszym z nich jest kwestia ogrzewania mieszkań. Na szczęście mamy doskonałych partnerów. Innowacje wdrażane przez naszego dostawcę ciepła systemowego, wspólnie z takimi firmami jak np. Volkswagen czy komunalna spółka wodociągowa Aquanet, pozwoliły na redukcję ilości zużywanego w ciągu roku węgla o połowę. Drugim ważnym obszarem jest transport. Kierowcy samochodów osobowych generują większy ślad węglowy niż rowerzyści i pasażerowie komunikacji miejskiej. Dlatego inwestujemy w transport publiczny i drogi rowerowe. Już ponad 10% wszystkich podróży po mieście odbywa się właśnie rowerem. Cieszy mnie również zmiana mentalności poznaniaków. Coraz więcej ludzi zwraca uwagę na świadomą konsumpcję, kupuje mniej ubrań, wymienia się nimi. Jesteśmy pragmatyczni - ja sam od siedmiu lat mam te same buty i mam nadzieję, że posłużą mi kolejne siedem. Bo takie, które noszę już od 15 lat też mam i ciągle są bardzo dobre. 

Gościem specjalnym wydarzenia jest Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Unia Metropolii Polskich wręczyła mu najnowszą publikację "Ku zielonej transformacji. Analiza sytuacji i wyzwań środowiskowych w największych polskich miastach".

- Musimy zapewnić przyszłość naszym dzieciom - mówił Timmermans. - To nie kwestia ideologii, ale pragmatyki. To zmiany klimatyczne są powodem tego, że ludzie dziś giną w powodzi we Włoszech. Jest jednak także dobra wiadomość: jeśli dziś dokonamy dobrych wyborów, nasze dzieci mogą mieć lepszą przyszłość. Potrzebna jest współpraca z wami, samorządowcami, którzy działacie lokalnie. Musimy udowodnić, że możemy zazieleniać miasta, by powietrze stało się czystsze. Możemy też zmieniać nasze podejście do źródeł energii. Każdy maraton zaczyna się od małego kroku, każdy więc może przyczynić się do zmiany. Jesteśmy w stanie to zrobić - już teraz większośc ekektrycznych autobusów jest przecież produkowana w Polsce. To tu fotowoltaiką zainteresowanych jest więcej obywateli niż w jakimkolwiek innym kraju. Razem możemy zmienić przyszłość.

Współorganizatorem tegorocznej edycji kongresu jest Unia Metropolii Polskich, a strategicznymi partnerami: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Europejski Komitet Regionów, Porozumienie Burmistrzów na Rzecz Klimatu i Energii, Bloomberg Philantropies oraz Forum Energii. 

Poznań dla neutralności klimatycznej

Miasto podejmuje wiele zróżnicowanych działań, których celem jest ochrona klimatu. Jednym z najbardziej znanych jest Kawka Bis - program dotacyjny, który pomaga likwidować ogrzewanie oparte na węglu czy drewnie i zastąpić je innym, ekologicznym sposobem ogrzewania. W 2022 roku rozliczono 477 umów, potwierdzających likwidację 725 pieców węglowych. 

Z kolei projekt "Zasadzka na fyrtle" ułatwia tworzenie lokalnych skwerów w śródmieściu. Dzięki niemu tereny zaniedbane i zdegradowane po rewaloryzacji służą mieszkańcom tworząc przestrzeń spotkań, rekreacji i wypoczynku. W ubiegłym roku w ramach projektu powstał park kieszonkowy przy ul. Jeżyckiej czy skwer przy ul. Łukaszewicza i Dmowskiego.

Akcja "Trzymaj ciepło" pozwala mieszkańcom na skorzystanie z bezpłatnych badań kamerą termowizyjną. Od listopada 2022 do połowy lutego 2023 przebadano 380 domów jednorodzinnych z terenu całego Poznania oraz 10 kamienic z centrum miasta oraz dzielnic Jeżyce i  Łazarz. Projekt rozpoczął się na przełomie 2009 i 2010 roku. W ciągu dotychczasowych czternastu edycji wykonano łącznie ponad 6 300 pomiarów domów jednorodzinnych. Z przeprowadzanych co roku badań ankietowych wynika, iż ponad 40% osób, które wzięły udział w  akcji wykonuje potem prace termomodernizacyjne. Dzięki nawet najprostszym inwestycjom typu regulacja okien i drzwi, udaje im się obniżyć rachunki za energię cieplną od kilku do nawet kilkunastu procent.

Poznań ogranicza także emisję ze środków transportu - wprowadza organizację ruchu sprzyjającą jego maksymalnej płynności. To m.in rozszerzanie strefy Tempo 30, przebudowa dróg, rozbudowa sieci dróg rowerowych, budowa parkingów P&R. Miasto wymienia też tabor transportu publicznego - obecnie MPK posiada 58 autobusów elektrycznych, a w II połowie 2023 roku planowana jest dostawa 25 niskopodłogowych autobusów miejskich o napędzie elektrycznym zasilanych wodorem. Całkowita związana z tym szacowana redukcja CO2 wynosi aż 6 146,64 ton na rok (z uwzględnieniem autobusów wodorowych). Poznań modernizuje też sieć tramwajową. 

W grudniu 2022 roku powołano zespół projektowy "Poznań z Energią" - składający się z przedstawicieli Miasta, jego jednostek miejskich i spółek oraz Veolii Energia Poznań S.A. Zespól pracuje m.in. nad poprawą efektywności energetycznej i rozwojem odnawialnych źródeł energii. 

Miasto podpisało też porozumienie ze spółkami Aquanet i Veolia. W jego ramach planowana jest budowa pomp ciepła w Centralnej i Lewobrzeżnej Oczyszczalni Ścieków. Przełoży się to na ograniczenie zużycia węgla o 25 171 ton, co w konsekwencji pozwoli zredukować emisję dwutlenku węgla o około 50 tys. ton w skali roku.

W Poznaniu działa też zespół ds. zewnętrznych ogrodów wertykalnych, tzw. zielonych ścian oraz zielonych dachów. Obecnie pracuje on nad uchwałą, która umożliwi dotacje na ich tworzenie.

AW

sieci społecznościowe