Rocznica zakończenia II wojny światowej

W piątek, 8 maja mija 75 lat od zakończenia II wojny światowej. W tym roku ze względów bezpieczeństwa, publiczne uroczystości nie mogły się odbyć. Władze miasta złożyły jednak wieniec pod pomnikiem Armii Poznań na Wzgórzu Św. Wojciecha.

Władze miasta złożyły wieniec pod pomnikiem Armii Poznań. - grafika artykułu
Władze miasta złożyły wieniec pod pomnikiem Armii Poznań.

Kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Armii Poznań złożył prezydent Jacek Jaśkowiak oraz Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta.

- W tym roku niestety nie możemy wspólnie oddać hołdu bohaterom II wojny światowej. Mimo to podtrzymujemy pamięć o tamtych wydarzeniach, bo wnioski płynące z tej bolesnej lekcji, są dzisiaj szczególnie istotne - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Mając w pamięci tragiczne konsekwencje podsycania nienawiści i pogardy do określonych środowisk, ras, grup społecznych, szukajmy drogi porozumienia i współpracy, zamiast dalszego pogłębiania podziałów.

W Polsce 8 maja, jako Dzień Zwycięstwa, jest obchodzony od 2015 roku. Święto to upamiętnia oficjalne zakończenie II Wojny Światowej w Europie i kapitulację Niemiec, którą podpisano w 1945 roku w kwaterze głównej generała Eisenhowera w Reims we Francji. Stalin zażądał by w Berlinie powtórzono podpisanie bezwarunkowej kapitulacji Wehrmachtu i innych sił zbrojnych III Rzeszy przed przedstawicielami ZSRR, USA i Wielkiej Brytanii. Formalnie akt podpisano późnym wieczorem, gdy w Berlinie był jeszcze 8 maja, a w Moskwie, zgodnie z tamtejszym czasem, już 9. Z tego też powodu, w państwach ówczesnego bloku wschodniego, dzień zwycięstwa nad nazistami obchodzony był 9 maja. Dzień ten nosił wtedy nazwę Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności.

JZ

sieci społecznościowe