Spotkanie władz miasta z konsulami

Co roku do urzędu miasta zapraszani są konsulowie pełniący obowiązki w stolicy Wielkopolski. W tym jednak - ze względu na pandemię koronawirusa - tradycyjne spotkanie odbyło się w formie online. Była to okazja do podsumowania dotychczasowej współpracy między miastem a konsulami oraz przedstawienia planów na najbliższe miesiące.

Galeria zdjęć przedstawia uczestników wideokonferencji na platformie Zoom. - grafika artykułu
Spotkanie z konsulami.

- Pandemia cały czas nam towarzyszy. Wszyscy mierzymy się z problemami, jakich nam dostarcza. To jest dla nas wielki sprawdzian. Musimy być przygotowani na różne możliwe scenariusze i tak konstruować budżet, by móc sprawnie i skutecznie działać w każdych warunkach - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dziękuję poznańskiemu korpusowi konsularnemu za współpracę w minionym roku, który stanowił wyzwanie także z uwagi na to, co działo się na wschodniej granicy. Był to czas mocno rozedrganych emocji politycznych. 

Prezydent Jaśkowiak przywitał Aleksandrę Iwaszkiewicz-Wodę, nową konsul honorową Estonii, która niedawno dołączyła do grona konsularnego w Poznaniu, a także przypomniał obchodzoną w 2021 roku 30. rocznicę podpisania  traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami. 

- W październiku na zaproszenie Hansa Jörga Neumanna, konsula generalnego Niemiec, podsumowaliśmy 30 lat budowania dialogu i zaufania między naszymi krajami oraz konkretnych działań, które w tym czasie miały miejsce. W mojej ocenie - niezależnie od tego, jak wyglądają rozmowy na szczeblu rządowym - tak dobrych relacji między Polakami a Niemcami nie było od stuleci. To jest według mnie najlepszy okres naszego sąsiedztwa - zaznaczył Jacek Jaśkowiak. 

Spotkanie odbyło się w czwartek, 13 stycznia w formie zdalnej. Oprócz Jacka Jaśkowiaka i konsulów wzięli w nim udział również zastępcy prezydenta, a także sekretarz i skarbnik miasta.

W Poznaniu działa ponad 30 konsulatów. Są to m.in. przedstawicielstwa Irlandii, Niemiec, Rosji, Czech czy Węgier.

JZ

sieci społecznościowe