Spotkanie z ambasadorem Turcji

Rauf Alp Denktaş, ambasador Turcji w Polsce, odwiedził stolicę Wielkopolski. W urzędzie miasta przyjął go Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Na zdjęciu ludzie siedzący za stołem, na nim flagi Turcji i Polski - grafika artykułu
To pierwsza wizyta ambasadora w poznańskim urzędzie miasta

Rauf Alp Denktaş stanowisko ambasadora Turcji w Polsce piastuje od października 2023 roku. Wcześniej, od 2001 r., pełnił wiele funkcji w dyplomacji tureckiej. Pracował m.in. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, był sekretarzem ambasad Turcji w Rumunii i Izraelu, radcą i rzecznikiem Ambasady Turcji w USA, a także radcą stałej misji dyplomatycznej tego kraju przy ONZ. 

To jego pierwsza wizyta w poznańskim urzędzie miasta. Ambasador gości w Poznaniu z okazji organizowanej przez Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM konferencji "Turcja 100 lat później: co dalej?". 

- Cieszę się, że przyjechałem do Poznania, to miasto o bogatej kulturze - mówił Rauf Alp Denktaş. - Jesteśmy otwarci na współpracę na wielu poziomach.

Podczas spotkania rozmawiano również m.in. o współdziałaniu w zakresie edukacji, inwestycji czy handlu, a także o zbliżającym się kongresie Impact'24. Omawiano także możliwe wspólne projekty kulturalne i możliwości współpracy między lokalnymi samorządami. 

- W Poznaniu od lat działają związane z Turcją firmy, studenci chętnie jeżdżą do tego kraju na wymiany międzynarodowe - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. - Jestem przekonany, że współpraca na poziomie lokalnym ma ogromny potencjał.

W Poznaniu działa 30 firm, w których jednym z udziałowców jest turecka firma lub obywatel Turcji. Inwestycję budowy trasy tramwajowej na Naramowice prowadziło konsorcjum, w którego skład wchodziła firma Gülermak z Ankary oraz Mosty Łódź S.A. i Gülermak Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. 

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu działa też Zakład Turkologii. Jego podstawową dziedziną badawczą i dydaktyczną jest turkologia rozumiana szeroko, a więc obejmująca języki i kultury Turcji oraz pokrewne obszary językowe i kulturowe Europy Wschodniej, Krymu, Rosji i Chin.

AW