Spotkanie z mieszkańcami osiedla Stary Grunwald

Szpital przy ul. Przybyszewskiego i jego rozbudowa oraz kwestie komunikacyjne - to najważniejsze tematy, które poruszone zostały podczas spotkania Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, z mieszkańcami Starego Grunwaldu oraz radą tego osiedla.

Screen z zooma - grafika artykułu
Spotkanie z mieszkańcami osiedla Stary Grunwald odbyło się poprzez platformę Zoom

Spotkanie z Radą Osiedla Stary Grunwald odbyło się w środę (14 kwietnia) po południu - za pośrednictwem platformy komunikacyjnej. Było transmitowane na kanale YouTube Miasta Poznania, dzięki czemu wszyscy mieszkańcy osiedla mogli wziąć w nim udział i zadawać pytania. Możliwe były również indywidualne rozmowy z prezydentem miasta - chętni musieli jednak wcześniej zapisać się telefonicznie.

Stary Grunwald jest jednym z najmniejszych osiedli. Ograniczony jest ulicami: Przybyszewskiego, Bukowską, Szamotylską, Grochowską i Grunwaldzką. W większości znajdują się tam domy jednorodzinne. Na terenie osiedla zlokalizowany jest Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego. To właśnie jego rozbudowa zdominowała spotkanie. Część rady osiedla i niektórzy mieszkańcy obawiają się dużego hałasu, ruchu pojazdów oraz lądujących helikopterów medycznych.

- Nie będziemy blokować budowy szpitala, ani podważać kompetencji władz uczelni. Jesteśmy chyba ostatnim miastem, gdzie szpitale kliniczne są w budynkach, które mają po sto i więcej lat. Personel medyczny, lekarze, pielęgniarki pracują tam w warunkach nieprzystających do współczesnych standardów. Odczuwają to też pacjenci. Dlatego bardzo się cieszę, że udało się doprowadzić wspólnymi siłami do podjęcia decyzji o budowie - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Byłoby absurdalne, gdyby władze miasta blokowały inwestycję tak potrzebną dla jego mieszkańców. Jeżeli jest wymagane lądowisko, to nie będę zmuszał uczelni do tego, by rezygnowała z rozwiązań stawiających życie i zdrowie ludzkie na pierwszym miejscu. Dowożenie pacjentówb trzy kilometry karetką z innego lądowiska nie jest tu alternatywą. Te dziesięć minut może zaważyć o ich życiu. Powinniśmy się cieszyć, że ten szpital powstanie. 

Kwestie związane ze szpitalem pojawiały się również w późniejszych pytaniach mieszkańców. 

Radni osiedla pytali prezydenta o bezpieczeństwo mieszkańców. Chodziło między innymi o stawianie słupków i doświetlanie przejść, szczególnie na Marcelińskiej.

- Słupki stawiane są 10 metrów od przejść dla pieszych, żeby parkujące auta nie zasłaniały widoczności osobom wchodzącym na jezdnię. Również kierowcy muszą mieć szansę zobaczyć pieszego, który się do przejścia zbliża - wyjaśniał Jacek Jaśkowiak. 

Ważne dla lokalnej społeczności Starego Grunwaldu były też sprawy komunikacyjne. Poruszono między innymi kwestię zamkniętej ul. Opalenickiej (spółdzielnia ograniczyła dostęp stawiając tam szlaban), zmianę trasy linii 193, czy hałasu generowanego przez tramwaje jadące wzdłuż ulicy Przybyszewskiego i Grunwaldzkiej. Kwestie te, wspólnie z prezydentem, wyjaśnili radnym i mieszkańcom przedstawiciele miejskich jednostek - Zarządu Transportu Miejskiego i Zarządu Dróg Miejskich. 

Po części pytań od radnych przyszedł czas na te prosto od mieszkańców, którzy mogli zadawać je w komentarzach przy spotkaniu na YouTubie. Pytano między innymi o możliwość wprowadzenia strefy płatnego parkowania. 

- Wiem, że takie postulaty są składane. Pracujemy nad kolejnymi obszarami, gdzie takie rozwiązanie będą mogły być wprowadzone. Robimy to tam, gdzie apelują o to do nas rady osiedli - mówił prezydent Poznania. - Wprowadzenie strefy na pewno bardzo porządkuje przestrzeń. Widać to w miejscach, gdzie strefa już działa lub gdzie jest obecnie uruchamiana. 

Mieszkańcy pytali także o zmiany organizacji ruchu na lokalnych ulicach, dodatkowe zabezpieczenie pasów zieleni przed rozjeżdżaniem samochodów i blokowania dróg rowerowych przez auta dostawcze. 

Spotkanie trwało blisko dwie godziny. Jego nietypowa formuła to efekt pandemii. Z uwagi na bezpieczeństwo poznanianek i poznaniaków organizowanie tradycyjnych spotkań prezydenta z mieszkańcami nie jest możliwe.

RB