Srebrna Pieczęć dla Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu

Szpital Wojewódzki przy ul. Lutyckiej to jednostka o wieloletniej tradycji, która w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia. We wtorek podczas jubileuszowej gali placówka otrzymała Srebrną Pieczęć Miasta Poznania.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania wręcza Srebrną Pieczęć Piotrowi Nowickiemu, dyrektorowi szpitala przy ul. Lutyckiej. - grafika artykułu
Srebrna Pieczęć dla Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu

To wyróżnienie przyznawane jest osobom lub instytucjom stanowiącym wzór tradycyjnych, poznańskich cnót, które w sposób wyjątkowy zaistniały w świadomości mieszkańców stolicy Wielkopolski. Podczas gali z okazji 50-lecia istnienia lecznicy, która odbyła się w Polskim Teatrze Tańca, Piotr Nowicki, dyrektor szpitala odebrał Srebrną Pieczęć z rąk Jacka Jaśkowiaka, prezydenta miasta.

- Jestem pełen podziwu dla ludzi, którzy zawsze byli i są sercem Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Lutyckiej. To wyspecjalizowana kadra, która od lat służy wiedzą i pomocą mieszkańcom Poznania i regionu. Renoma, jaką cieszy się szpital, to efekt wieloletnich wysiłków oraz zaangażowania wszystkich, którzy pracują i pracowali w tej placówce. To również wiele historii utalentowanych ludzi, przyczyniających się do jej rozwoju - powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Przez minione pół wieku szpital był miejscem pionierskich operacji, nowatorskich zabiegów oraz wdrażania innowacyjnych terapii. Gratuluję państwu pięknego jubileuszu i składam życzenia wszelkiej pomyślności. W imieniu mieszkanek i mieszkańców Poznania pragnę wyrazić uznanie, przekazując państwu Srebrną Pieczęć. Życzę, aby bogactwo doświadczeń minionych pięciu dekad stanowiło fundament dalszego rozwoju i podporę w pełnieniu niezwykle ważnej misji - dodał.

Szpital przy ul. Lutyckiej jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Wielkopolskiego. O ważnych inwestycjach zrealizowanych na terenie lecznicy przypomniał marszałek Marek Woźniak.

- W ciągu ostatnich kilku lat z pieniędzy z Unii Europejskiej szpital otrzymał w formie dotacji ponad 21 mln zł, a z budżetu samorządu województwa ponad 65 mln zł. Wśród tych inwestycji, o których warto wspomnieć był blok operacyjny - w chwili otwarcia najnowocześniejszy w skali regionu. Były też zakupy wyposażenia, urządzeń diagnostycznych czy też budowa Oddziału Opiekuńczo-Leczniczego. Wszystkie te nakłady, które samorząd województwa ponosi z własnego budżetu wynikają z naszej świadomości, że tak duży wielospecjalistyczny szpital tych inwestycji wymaga. A plany mamy jeszcze większe - powiedział Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Podczas wydarzenia zostały wręczone również statuetki "Gloria Lutycka". Otrzymali je Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego, Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, prof. Maciej Głyda, ordynator Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Urologii. Pośmiertnie statuetką uhonorowano także prof. dr hab. med. Laurę Wołowicką, dr Romana Ratomskiego oraz dr Jacka Łukomskiego.

Wydarzenie uświetnił występ aktorów Polskiego Teatru Tańca. 

Szpital Wojewódzki w Poznaniu leczy pacjentów od 1972 roku. Niesie pomoc na 26 oddziałach, w tym wielu rehabilitacyjnych. Dysponuje m.in. własną Stacją Dializ, Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym, lądowiskiem dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Pracownią Kardiologii Inwazyjnej i Naczyniowej oraz licznymi pracowniami diagnostyki obrazowej. Pacjenci ambulatoryjni leczeni są natomiast w 17 poradniach, w tym - w unikatowej Poradni Transplantacji Nerek.

Oddziały szpitala należą do najbardziej renomowanych w regionie. Oddział Ortopedii i Chirurgii Narządu Ruchu w 2021 roku zajął w Wielkopolsce drugie miejsce z łączną liczbą 476 pacjentów - pod względem dokonanych zabiegów endoprotezoplastyki. Transplantologia stanowi jedno z ważniejszych wyzwań, których podjęła się placówka. 4 stycznia 1994 roku wykonano tutaj pierwszy przeszczep nerki. Na Oddziale Transplantologii i Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Urologii tylko w 2021 r. przeprowadzono 59 zabiegów transplantacji nerki. Ponadto w 2021 r. w szpitalu odbyło się 30 868 hospitalizacji, 71 719 porad specjalistycznych, 10 289 zabiegów operacyjnych i 1 528 porodów.

JZ