Święto Niepodległości w Poznaniu

W imieniu mieszkańców Poznania i Wielkopolski kwiaty pod pomnikami upamiętniającymi działaczy niepodległościowych i bohaterów walk o wolną Polskę złożyli samorządowcy, w tym prezydent Jacek Jaśkowiak.

Jacek Jaśkowiak składa kwiaty pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich. - grafika artykułu
Święto Niepodległości w Poznaniu.

W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa uroczystości związane z obchodami 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie mogły odbyć się w znanej dotychczas formie. Mimo to pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich kwiaty z szarfą z napisem "Twórcom Niepodległej - Wielkopolanie" złożył Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

- Odzyskanie niepodległości świętujemy w tym roku w okrojonym wymiarze. Nie spotykamy się, jak zwykle, na wspólnych uroczystościach na pl. Wolności. Wykorzystajmy jednak ten dzień do zastanowienia się nad, często skomplikowaną, historią naszego kraju i polskiego społeczeństwa. Spójrzmy też na nią z dzisiejszej perspektywy. Ona pokazuje nam, jak ważne jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego i wspólnoty - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Z okazji Święta Niepodległości kwiaty w stolicy Wielkopolski pojawiły się także pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego. Wiązankę złożył tam Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski. Rocznicę uczczono również pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, gdzie kwiaty złożył Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Z kolei pod tablicą Franciszka Ratajczaka okolicznościowy wieniec złożyła delegacja Starostwa Powiatowego. 

W tym roku ze względu na pandemię nie odbył się również tradycyjny pochód świętomarciński i kiermasz rogali organizowany z okazji imienin ulicy św. Marcin. 

Zobacz także:

JZ

sieci społecznościowe