W hołdzie bohaterom Akcji Bollwerk

79 lat temu żołnierze Armii Krajowej i mieszkańcy Chwaliszewa zniszczyli magazyny Wehrmachtu w porcie rzecznym nad Wartą. Pożar, który wybuchł w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku, pochłonął strategiczne zapasy okupanta. O spektakularnej operacji dywersyjnej w piątek przypomniały władze miasta i regionu.

Galeria zdjęć przedstawia obchody 79. rocznicy Akcji Bollwerk. - grafika artykułu
W hołdzie bohaterom Akcji Bollwerk.

Z uwagi na pandemię koronawirusa tegoroczne obchody nie mogły się odbyć w znanej dotychczas formie. W trosce o bezpieczeństwo organizatorzy zdecydowali, że uroczystości zostaną ograniczone do złożenia wspólnej wiązanki kwiatów przez przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych przy obelisku upamiętniającym Akcję Bollwerk. Miasto Poznań reprezentował prezydent Jacek Jaśkowiak, przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz oraz zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski. 

- Ta jakże śmiała akcja sabotażowa, będąca wyrazem niezwykłej odwagi i patriotyzmu, była dziełem poznaniaków. Jej cel został osiągnięty - zniszczeniu uległy istotne i strategiczne zapasy Wehrmachtu zmagazynowane w poznańskim porcie rzecznym. Dzięki temu sytuacja hitlerowskich Niemiec na froncie wschodnim uległa pogorszeniu. W odwecie Gestapo przeprowadziło brutalne śledztwo, aresztowania i egzekucje wielu uczestników tamtego wydarzenia - przypomniał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Będziemy zawsze pamiętać o ponadprzeciętnym bohaterstwie uczestników Akcji Bollwerk i uczynimy wszystko, by ich historia nie została zapomniana. Mam nadzieję, że przyszłoroczne obchody dane nam będzie uczcić z należnym rozmachem, a przede wszystkim - wspólnie.

Ponadto w ramach obchodów 79. rocznicy akcji Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 przygotował projekt edukacyjny "Bollwerk '42 Pamiętamy", który obejmuje szereg działań online, w tym m.in. lekcje historii, konkursy plastyczne, tworzenie prezentacji multimedialnych. W I etapie wzięli udział uczniowie i nauczyciele z 23 poznańskich szkół.

JZ

sieci społecznościowe