Wszystkich Świętych w dobie pandemii [AKTUALIZACJA]

Tradycyjnie w okolicach Dnia Wszystkich Świętych poznanianki i poznaniacy odwiedzają groby swoich bliskich. W tym roku jednak ze względu na pandemię koronawirusa to święto z pewnością będzie wyglądało inaczej niż dotychczasowe. O zachowanie ostrożności i przeniesienie wizyty na cmentarzu na inny termin zaapelował prezydent Jacek Jaśkowiak, który kwiaty na grobach zasłużonych Wielkopolan złożył w piątek, 30 października. 

Na zdjęciu Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania składajacy kwiaty. - grafika artykułu
Wszystkich Świętych w dobie pandemii.

Aktualizacja godz. 16:00

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że 31 października, a także 1 i 2 listopada cmentarze w kraju będą zamknięte. 

----------------------------------------

- Nie można zakazywać komukolwiek odwiedzania grobów bliskich, ale trzeba pamiętać o rosnącej liczbie zakażeń. Dlatego namawiam już teraz, szczególnie seniorów, do zaplanowania wizyt na cmentarzach w innym terminie, niekoniecznie 1 listopada. Czas epidemii wymaga od nas wszystkich pewnych wyrzeczeń, wbrew naszym zwyczajom czy wewnętrznym potrzebom. Dbajmy o siebie nawzajem, odpowiedzialnie i rozsądnie planując obchody tegorocznego Dnia Wszystkich Świętych - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

W piątek na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan prezydent Jacek Jaśkowiak złożył kwiaty na grobach i przy pomnikach byłych prezydentów Poznania: Cyryla Ratajskiego, Jarogniewa Drwęskiego i Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka oraz innych zasłużonych dla miasta i kraju - Tadeusza Rugego, Wojciecha Trąmpczyńskiego, Stanisława Taczaka, Hipolita Cegielskiego, Stanisława Mikołajczaka oraz Wincentego Wierzejewskiego. Okolicznościowe wieńce złożono w krypcie Zasłużonych Wielkopolan przy kościele św. Wojciecha, a także pod pomnikami Armii Poznań, Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, Ofiar Katynia i Sybiru, Poznańskiego Czerwca '56 i Powstańców Wielkopolskich. 

Ułatwienia w komunikacji publicznej 

Aby ułatwić poznaniankom i poznaniakom odwiedzenie cmentarzy także w innych terminach, Zarząd Transportu Miejskiego zaplanował więcej kursów komunikacji publicznej także w weekend 7-8 listopada (sobota - niedziela). W tym okresie będzie można skorzystać m.in. z dodatkowej linii autobusowej numer 133 do cmentarza na Miłostowie. 7 - 8 listopada (sobota - niedziela) obowiązywać będzie sobotni i świąteczny rozkład jazdy z następującymi zmianami w godz. 8.00 - 17.00: 

  • linia nr 1 - kursy co 15 minut
  • linia nr 6 co 10 minut
  • linia nr 8 co 10 minut
  • linia nr 15 co 10 minut, wydłużona do Junikowa
  • linia nr 133: RONDO ŚRÓDKA - Podwale - Zawady - Główna - Gnieźnieńska - BOGUCIN, kursy co 15 minut (tabor przegubowy)
  • linia nr 177 wzmocniona do co 15 minut

Zobacz także:

JZ

sieci społecznościowe