Kultura Poznań.pl

Teatry na planie Dodaj obiekt - Teatry

Teatr Ósmego Dnia

Opis

Teatr założony przez Lecha Raczaka oraz Tomasza Szymańskiego powstał w 1964 roku jako teatr studencki. Od 1968 kierowany był przez Lecha Raczaka - aktora i reżysera. Eksperymenty artystyczne prowadziły od fascynacji Grotowskim i formułą teatru ubogiego, do wypracowania własnej metody aktorskiej improwizacji i kreacji zbiorowej. Od końca lat siedemdziesiątych Teatr Ósmego Dnia działał jako alternatywny teatr zawodowy a jego spektakle były niezwykle ostrymi, ironicznymi komentarzami na temat PRL-u. Od 1985 roku część zespołu działała za granicą, część w Polsce (od stanu wojennego teatr występował głównie w kościołach). Od lipca 1986 do lutego 1989 teatr działał wyłącznie za granicą (od 1988 roku w pełnym składzie). Stałą bazę znalazł dzięki pomocy Teatru Nucleo we Włoszech, tworząc wówczas m.in. przedstawienia uliczne prezentowane w całej Europie: "Jeśli pewnego dnia w mieście szczęśliwym...", "Legenda", "Powietrzny spacer", "Mięso". W 1990 roku zespół wrócił do Polski, w 1991 odbyła się premiera "Ziemi niczyjej". Z Teatrem współpracowali Stanisław Barańczak (kierownik literacki zespołu) i Jan A. P. Kaczmarek, który kierował w nim Orkiestrą Ósmego Dnia.

Teatr Ósmego Dnia prowadzi także działania edukacyjne na wielu płaszczyznach:

* Warsztaty teatralne - dla młodzieży i dorosłych - pozwalające w praktyce i wspólnej pracy poznać metody pracy scenicznej wypracowane przez Teatr.

* "Rozmowy o Polsce" - spotkania z teatrem, adresowane dla uczniów szkół średnich i ich opiekunów/nauczycieli. Ich osią jest zwykle jeden ze spektakli Teatru Ósmego Dnia, poruszający ważki społecznie temat, a po pokazie uczniowie mają szanse rozwinąć temat w rozmowie z aktorami.

* Spotkania autorskie - spotkania z autorami książek, które poruszają trudne, bywa, ze i kontrowersyjne, ale społecznie aktualne i istotne tematy.

A. 2020

Kasa czynna

Biuro czynne w dni robocze od 9.00 do 16.00.

Bilety można rezerwować telefonicznie lub mailowo.

Miejsca

80 miejsc

Dyrektor/kierownik

Małgorzata Grupińska-Bis

Wróć do listy