Opiekujesz się starszą osobą? Możesz wziąć udział w szkoleniach i porozmawiać z psychologiem. Sam potrzebujesz pomocy? Możesz poprosić o nią sąsiada, któremu wsparcie zapewni Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Program "Pomoc po sąsiedzku" to szansa dla wielu poznanianek i poznaniaków. Nabór do niego jest otwarty. 

Heliodor Święcicki - genialny lekarz, chirurg, ginekolog - przez ponad 30 lat mieszkał w poznańskim Pałacu Działyńskich, gdzie organizował spotkania połączone z odczytami gości ze świata nauki i kultury. 10 października ta tradycja powróci -  zespół PAN Biblioteki Kórnickiej wraz z przyjaciółmi organizuje "Wieczór czwartkowy" poświęcony tej wybitnej postaci.

W Poznaniu krzywdzenie zwierząt nie przejdzie - już po raz trzeci przejdzie za to Marsz Kejterka. Miłośnicy psów zbiorą się w najbliższą sobotę, o godzinie 11, w parku Jana Pawła II, w pobliżu Pomnika Pyry, skąd wyruszą na wspólny spacer. Na uczestników wydarzenia czekają upominki, rozmowy na temat adopcji czworonogów, okazjonalna sesja zdjęciowa i przede wszystkim miła atmosfera.

W Poznaniu nieustannie przybywa zieleni. Dzieje się tak nie tylko w ramach realizacji kolejnych inwestycji, ale także dzięki odbrukom istniejących ulic. Dzięki temu przez ostatnie kilka lat nowa roślinność pojawiła się na ponad 26 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni. Miasto pozyskało prawie 24 miliony złotych dofinansowania z Unii Europejskiej na kolejne tego typu działania.

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych - czas, gdy odwiedzamy groby bliskich. Pomóc w ich znalezieniu może wyszukiwarka cmentarna. To narzędzie - dostępne także w aplikacji - nie tylko ułatwi lokalizację nagrobka, ale również wytyczy do niego trasę.

W poniedziałek, 7 października ruszyło głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2025. Do tegorocznej edycji zakwalifikowało się 170 projektów. Głosy na wybrane pomysły poznaniaków i poznanianek można oddawać przez 3 tygodnie - do 28 października (do godz. 12). Tym razem do wydania jest aż 28 mln zł - o 1,4 mln zł więcej niż w poprzedniej edycji PBO.

Za kilka tygodni dzień Wszystkich Świętych - wiele osób zaczyna już porządkować nagrobki zmarłych. Starsi poznaniacy i poznanianki mogą skorzystać z takiej usługi za darmo. Bezpłatne sprzątanie obejmuje miejskie cmentarze na Miłostowie oraz Junikowie.

W rejonie przejazdów kolejowych w ciągu ul. Lutyckiej i Golęcińskiej trwa budowa wiaduktów, które umożliwią bezkolizyjny przejazd nad torowiskiem. Pod koniec przyszłego tygodnia realizowane będą prace, które wiążą się z dwudniowymi utrudnieniami na ul. Lutyckiej.

W piątek, 4 października już po raz szósty miłośnicy literatury w całej Polsce mogą wziąć udział w Nocy Księgarń. W Poznaniu można spędzić ciekawy wieczór z komiksami, zanurzyć się w świat Harry'ego Pottera i poznać tajemnice antykwariatu.

W pierwszy weekend października mieszkańców i mieszkanki Poznania przywitają Festiwal Roślin, Jesienny Festyn z Dyniami, Targi Rozmaitości oraz Noc Księgarń. Ale to nie wszystko, na miłośników spacerów w jesiennej aurze czeka szeroka oferta tematycznych przechadzek w tym m.in. śladami niezwykłych kobiet, w towarzystwie aparatu czy trasami, które po godzinach przemierzali poznańscy kryptografowie.

W Pop Culture Gallery w Starym Browarze będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę "Sneakers Unboxed: Studio to Street". To efekt współpracy, jaką poznańskie centrum handlu i sztuki nawiązało z londyńskim Design Museum. Ekspozycja przybliży fenomen butów, które z przedmiotów użytkowych urosły do rangi kulturowych ikon i obiektów kolekcjonerskich. Będzie ją można oglądać od 10 października.

W sobotę, 5 października, o godz. 20:15 rozpocznie się kolejny mecz na stadionie miejskim. Rywalem Lecha będzie Motor Lublin. Najszybciej i najwygodniej na ul. Bułgarską można dotrzeć komunikacją publiczną, zwłaszcza tramwajami. Dla posiadaczy biletów i karnetów jest ona przed i po meczu darmowa. Pozwoli to ominąć korki i inne utrudnienia. Ci, którzy muszą dojechać na miejsce samochodami, mogą skorzystać z parkingów, skąd łatwo dotrą na mecz pieszo lub komunikacją miejską. Zmieni się organizacja ruchu, więc warto zaplanować podróż.

6 października to Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Dlatego w niedzielę przez Stary Rynek przejdzie zielony korowód, który będzie kulminacją poznańskiego miesiąca poświęconego tej chorobie. Zieleń to kolor, który stał się symbolem solidarności z osobami cierpiącymi na MPD i ich rodzin.

Wewnątrz pętli Ogrody widać już efekty prac, których rezultatem będzie ogólnodostępny skwer. Wykonano już ponad połowę robót ziemnych, wytyczono alejki, wyznaczono miejsca pod ławeczki, rozpoczęto też nasadzenia zieleni. Całość prac zostanie zakończona do wiosny przyszłego roku.

Trwa tegoroczna edycja akcji mającej na celu pomoc właścicielom, administratorom i dozorcom w uprzątaniu liści opadających na miejskie chodniki położone przy ich posesjach.

Podczas październikowych szkoleń organizowanych przez Poznań Biznes Partner będzie można dowiedzieć się m.in. jak założyć firmę, w czym może pomóc sztuczna inteligencja i jak poradzić sobie z odwlekaniem zadań na ostatnią chwilę. 

W jaki sposób formułować pisma, by były zrozumiałe dla ich odbiorców? Jak komunikować się z osobami o specjalnych potrzebach? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają na przyszłych uczestników studiów podyplomowych "Prosty język w instytucjach publicznych" na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Rekrutacja trwa do 18 października. Patronat nad kierunkiem objął prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. 

Liczba wyników na stronie
20