Duża liczba zabytków architektury i pochówków, jakie odkryli archeolodzy, sprawiły, że termin zakończenia przebudowy placu Kolegiackiego wydłużył się. Bezcenne znaleziska należy odpowiednio zabezpieczyć - dlatego cała inwestycja zostanie oddana do użytku z końcem bieżącego roku, jednak wcześniej część placu zostanie udostępniona restauratorom, by mogli wystawić swoje ogródki gastronomiczne.

Dużo więcej zieleni w centrum, znacznie lepiej chronione zabytki, nowe place i trasy dla pieszych - to tylko niektóre korzyści, jakie płyną z nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Stare Miasto", który powstaje w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. To dokument, który może przynieść rewolucyjne zmiany: zakłada m.in. utworzenie Północnych Plant Poznania, przebudowę dawnej synagogi czy wyeksponowanie murów miejskich.

Zbliża się kolejny etap Programu Centrum, w ramach którego metamorfozę przechodzi Św. Marcin wraz z sąsiednimi ulicami. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy prac budowlanych na odcinku od mostu Uniwersyteckiego do ul. Gwarnej.

Od 20 maja będzie można składać wnioski o dofinansowanie na działania związane z małą retencją. Na wsparcie pieniężne mogą liczyć osoby prywatne, instytucje, przedsiębiorcy, a także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, które podejmą się zatrzymywania i ponownego wykorzystywania deszczówki. Chodzi o to, by woda "nie uciekała" - czyli aby zamiast spływać do kanalizacji deszczowej i Warty, zostawała w miejscu, w którym spadła i była na powrót wykorzystana, np. do podlewania przydomowych ogródków.

Do władz Miasta wpłynęła petycja podpisana przez kilkaset osób "w sprawie ochrony historycznych nawierzchni kamiennych na obszarze Starego Miasta w Poznaniu". Postulowany w niej wariant zakładający ułożenie nawierzchni z materiału historycznego analizowany był wielokrotnie jednak jego realizacja jest niemożliwa.

Przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu wkracza w kulminacyjny etap. Budowlana spółka Skanska wznosi właśnie nad przyszłym targowiskiem okrągły, unikatowy dach z innowacyjnej folii ETFE, w którym zostanie zamontowana jedna z największych na świecie jednokomorowych poduszek. Jej montaż wymaga specjalnej technologii.