Druga debata poświęcona Warcie - podsumowanie

Co jest potrzebne nad Wartą? Jak lepiej wspierać działania społeczne nad rzeką i jak ją skutecznie promować? W jaki sposób zapewnić poznaniankom i poznaniakom miejsca do rekreacji oraz wypoczynku, dbając przy tym skutecznie o przyrodę? Na te pytania szukano odpowiedzi podczas drugiej debaty poświęconej największej rzece stolicy Wielkopolski.

Druga debata poświęcona Warcie - podsumowanie - grafika artykułu
Druga debata poświęcona Warcie - podsumowanie

Druga debata poświęcona rzece Warcie odbyła się we wtorek (27 września) w Ogrodzie Szeląg przy ul. Ugory w Poznaniu. Do rozmowy zaproszeni zostali mieszkańcy, radni osiedlowi, reprezentanci organizacji pozarządowych, a także przedsiębiorcy, aby z własnej perspektywy wypowiedzieli się na temat nadwarciańskich działań i związanych z nimi zmian. W debacie wzięli również udział przedstawiciele urzędu miasta, miejskich jednostek i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

- W ostatnich latach Poznań zdecydowanie zwrócił się ku rzece - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - W segmencie infrastruktury wodniackiej jest jednak jeszcze wiele wyzwań do realizacji. Przy zaangażowaniu Wydziału Gospodarki Nieruchomościami powstaje obecnie projekt infrastruktury wodnej mariny w Starym Porcie i zatoki nurtowej na wysokości Czartorii. Podczas spotkania wybrzmiały kwestie ochrony terenów cennych przyrodniczo na północy i południu Poznania, co zresztą zakłada plan dla rzeki Warty przygotowany przez MPU. Kluczowe jest również kontynuowanie działań społecznych i współpracy różnych podmiotów wokół rzeki. Spotkaniami takimi jak wtorkowe wracamy do zacieśnienia tej współpracy.

W pierwszej części spotkania podsumowano działania, realizowane nad Wartą w minionym sezonie - takie jak działalność tymczasowej mariny, tramwaju wodnego, sprzątania, remontu muru oporowego, czy procesu projektowania planowanych inwestycji. Szczegóły zebranym przedstawiła Magda Albińska, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UMP.

Uczestnicy mogli też zapoznać się z "Koncepcją zagospodarowania doliny Warty w Poznaniu", zaprezentowaną przez Adama Derca z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. To plan krótko- i długoterminowych działań - zarówno tych już rozpoczętych, jak i tych dopiero projektowanych i planowanych w długiej perspektywie inwestycji miejskich. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie poznan.pl.

Podczas dyskusji poruszono wiele kwestii. Mowa była nie tylko o inwestycjach, ale także o konieczności spójnej komunikacji i promocji rzeki, wsparcia działań społecznych nad Wartą, a także o możliwościach pogodzenia ekologii i potrzeby rekreacji i wypoczynku nad rzeką.

Zainteresowanie budziły plany Miasta dotyczące zagospodarowania rzeki - padły postulaty pozostawienia jednego brzegu bez ingerencji człowieka - naturalnego, który miałby pozostać korytarzem ekologicznym. Do tej propozycji odniosła się prof. dr hab. inż. arch. Anna Januchta-Szostak z Politechniki Poznańskiej. Podkreśliła konieczność zachowania ciągłości korytarza prawego brzegu i potwierdziła, że dolina Warty jest w pewnym stopniu chroniona. Zauważyła również, że ważnym aspektem dla zachowania korytarza ekologicznego jest zastrzeżenie tego w dokumentach planistycznych. Zaznaczyła, że obecnie mamy do czynienia z pewnym kompromisem, jednakże należy zastanowić się, co możemy jeszcze zrobić, żeby zmniejszyć antropopresję.

Podniesiono też kwestię struktur rekreacyjno-kulturowych i rozmieszczenia ich na mapie miasta: powiązania ich ze sobą i takiego zaplanowania, aby zapewnić dobry dostęp od strony lądu do rzeki i od strony rzeki do kluczowych punktów miasta.

Podczas debaty nie zabrakło uwag dotyczących wsparcia miasta w zakresie działań społecznych, komunikacji czy też konieczności platformy do promocji walorów i działań nad Wartą. Ponadto padły postulaty o przywrócenie strony internetowej - Rzeki Warty Poznań.

Zbigniew Łowżył, poznański przedsiębiorca, podkreślił, że istotne jest, by można było nad Wartą prowadzić działalność w oparciu o wieloletnie umowy dzierżawy. Umożliwi to inwestowanie i planowanie działań w perspektywie długoterminowej.

Poruszono też kwestie rzeki jako drogi wodnej i związanych z tym ograniczeń, zagadnienia dotyczące pozwoleń wodnoprawnych oraz konieczności pogłębiania rzeki przez Wody Polskie. Padła również propozycja dotycząca powrotu kąpieliska przy rzece - w miejscu, gdzie dziś znajduje się kompleks skateparku i kortów tenisowych w okolicach mostu Przemysła I.