Przebudowa skweru Eki z Małeki - ostateczna wersja koncepcji

Konsultacje społeczne poświęcone przyszłości placu u zbiegu ulic Małeckiego, Granicznej i Łukaszewicza zakończyły się na początku lipca. Nadesłane przez mieszkańców uwagi i propozycje zostały przeanalizowane, a część z nich uwzględniono w ostatecznej wersji koncepcji przebudowy skweru.

Skwer Eki z Małeki - wizualizacja - grafika artykułu
Skwer Eki z Małeki - wizualizacja

Dialog z mieszkańcami poświęcony przyszłości skweru Eki z Małeki rozpoczął się we wrześniu 2019 roku. W ramach pierwszego etapu konsultacji przeprowadzono badania ankietowe, bezpośrednie rozmowy z mieszkańcami oraz warsztaty. W oparciu o ich wyniki, wyrażające oczekiwania, potrzeby i obawy lokalnej społeczności, powstała koncepcja przebudowy placu. Została ona zaprezentowana w drugim etapie konsultacji, którego celem była wersyfikacja na ile zaprojektowane rozwiązania odpowiadają na oczekiwania mieszkańców.

Propozycja przygotowana przez pracownię Front_Architects została dobrze przyjęta przez uczestników konsultacji społecznych. Głównym narzędziem służącym ocenie koncepcji była ankieta, przygotowana w wersji elektronicznej i papierowej. Mieszkańcy wypełnili łącznie 130 ankiet, odpowiadając zarówno na ogólne pytania dotyczące kierunku zmian na skwerze, jak i zabierając głos w sprawie konkretnych pomysłów. Szczegółowy raport z badania ankietowego dostępny jest na stronie www.ekizmaleki.pl. Zawarte w nim wnioski i rekomendacje zostały przeanalizowane przez projektantów i ZDM, którzy zdecydowali o uwzględnieniu części z nich w ostatecznej wersji koncepcji.

Zwiększenie powierzchni terenów zielonych. Zdecydowano o przeznaczeniu dodatkowej przestrzeni pod nasadzenia zieleni przy północnej pierzei skweru oraz w północno-wschodnim narożniku, przy skrzyżowaniu z ul. Graniczną. W obu tych miejscach uzupełniono koncepcję o powierzchnie biologicznie czynną.

Ławki z oparciami. W odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców, szczególnie osób starszych i z niepełnosprawnościami, przynajmniej połowa ławek lub siedzisk posiadać będzie oparcia.

Monitoring miejski. Koncepcja uwzględnia możliwość zainstalowania na terenie skweru Eki z Małeki miejskiego monitoringu wizyjnego.

Parking dla rowerów. Postulatem mieszkańców było oddzielenie miejsca przeznaczonego do parkowania rowerów od przestrzeni dla gastronomii. W odpowiedzi zaproponowano trzy zbiorcze lokalizacje stojaków rowerowych, optymalne zarówno dla użytkowników skweru, jak i gastronomii.

Informacja o innych miejscach i atrakcjach w pobliżu. Zdecydowano, aby informacje o obiektach, które mogą zainteresować użytkowników skweru (np. place zabaw, wybiegi dla psów, miejsca odpoczynku, parki) umieścić na nośnikach Systemu Informacji Miejskiej.

ZDM