Rewitalizacja Rynku Łazarskiego - będzie kolejny przetarg

Do końca września miasto planuje ogłoszenie kolejnego przetargu na wykonanie prac budowlanych w projekcie "Rewitalizacji Rynku Łazarskiego". Aktualnie trwają prace związane z wprowadzaniem drobnych zmian projektowych i z przygotowaniem procedury, a także związane z opracowaniem strony formalno-prawnej przedsięwzięcia.

Rynek Łazarski - wizualizacja
Rynek Łazarski - wizualizacja

Pierwsze dwa przetargi na wykonanie prac budowlanych, ogłoszone pod koniec 2018 i na początku 2019 roku, na Rynku Łazarskim zostały unieważnione. Władze Poznania są jednak zdeterminowane, by projekt rewitalizacji Rynku Łazarskiego doprowadzić do końca. Stąd decyzja, by po korektach forlano-prawnych głosić trzeci przetarg.

O znaczeniu Rynku Łazarskiego dla tej dzielnicy Poznania nie trzeba nikogo przekonywać. To prawdziwe "serce" Łazarza. Przez ostatnie lata rynek, a także istniejące tam targowisko, stopniowo jednak podupadało i konieczna stała się przebudowa rynku, jak i jego najbliższego sąsiedztwa.

Nowy Rynek oprócz zmodernizowanej funkcji handlowej pełnić będzie także role miejsca spotkań, wypoczynku i organizacji wydarzeń kulturalnych, służąc całej społeczności Łazarza.

Pierwsze spotkania konsultacyjne z mieszkańcami oraz przedsiębiorcami handlującymi na targowisku odbyły się już w 2015 roku. Efektem konsultacji społecznych był konkurs architektoniczny na projekt zagospodarowania rynku. W zwycięskiej koncepcji targowisko zostało zaprojektowane na planie koła z transparentnym membranowym zadaszeniem. Architekci przewidzieli też dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Wygodny dojazd do budynków oraz targowiska zapewnić ma dwukierunkowa ulica wokół rynku. Mieszkańcy zyskają szersze chodniki oraz zieleń przed wejściami do budynków, a także miejsce do wypoczynku i rekreacji, które powstanie na przestrzeni tzw. "lejka łazarskiego".