Rynek Łazarski: targowisko w nowym miejscu

Prace związane z przebudową Rynku Łazarskiego są realizowane, pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej. Targowisko tymczasowe jest już gotowe na przyjęcie kupców, trwają przenosiny. Handel w nowym miejscu ruszy w najbliższy weekend.

Front robót przenosi się teraz ze skweru Kazimierza Nowaka na płytę główną rynku
Front robót przenosi się teraz ze skweru Kazimierza Nowaka na płytę główną rynku

Generalny Wykonawca inwestycji na Łazarzu nie zwalnia tempa. Front robót przenosi się teraz ze skweru Kazimierza Nowaka na płytę główną rynku. W czasie trwania prac kupcy będą prowadzić działalność na tymczasowym targowisku, zlokalizowanym blisko dotychczasowego miejsca handlu - przy ul. Głogowskiej 90, na tyłach Zespołu Szkół Muzycznych. W nowym miejscu znajdą się zarówno hala targowa, jak i pawilony.

Wejścia na targowisko zlokalizowane zostały z dwóch stron - od ul. Głogowskiej oraz ul. Kasprzaka. Dodatkowa brama, zamontowana od ul. Kasprzaka, ułatwi dostęp do rynku mieszkańcom Górnego Łazarza. Sprzedający i kupujący będą mogli bez przeszkód zachować obowiązujące obecnie, zaostrzone zasady higieny. Zarówno kontenery, jak i przestronna hala namiotowa tymczasowego targowiska są nowe i wyposażone we wszystko, co potrzebne do prowadzenia działalności handlowej. Na terenie rynku znajdą się także kontenery sanitarne z bieżącą wodą i toaletami.

Przenosiny targowiska z Rynku Łazarskiego rozpoczęły się po świętach wielkanocnych. Klienci zakupy przy ul. Głogowskiej 90 będą mogli zrobić w sobotę. Niewykluczone, że pierwsi kupcy rozpoczną handel w nowym miejscu już w piątek. Targowisko czynne będzie codziennie, z wyjątkiem niedziel.

Przebudowa Rynku Łazarskiego

Przetarg na przebudowę rynku został rozstrzygnięty w grudniu 2019 roku. Intensywne roboty budowlane, rozpoczęte wiosną tego roku, zakończą się jesienią 2021 r. Inwestycja będzie kosztować ponad 42 mln zł. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada firma Skanska S.A.

Do tej pory Rynek Łazarski pełnił głównie funkcję handlową. Po przebudowie stanie się przestrzenią wielofunkcyjną, wychodzącą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców. W miejscu obecnego rynku powstanie nowoczesne zadaszone targowisko na planie koła z dogodnym dojazdem i miejscem dla dostaw. Poprawiona zostanie też jakość infrastruktury technicznej. Nowe chodniki będą szersze, a przestrzeń umożliwi organizację wydarzeń plenerowych. Pojawi się także zielony skwer i teren na kawiarniane ogródki, fontanna oraz miejsce zabaw dla dzieci.

Skwer im. Kazimierza Nowaka, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Łazarskiego, zyska nowe oblicze - jego północna część stanie się deptakiem (z możliwością dojazdu dla mieszkańców), a wyjątkowy kameralny charakter nada temu miejscu oświetlenie, montowane na stalowych linkach rozciągniętych pomiędzy budynkami.

Cały teren wokół rynku stanie się strefą zamieszkania z wyniesionymi skrzyżowaniami. Projektowana zieleń będzie mieć naturalny charakter. Nasadzonych zostanie ponad 50 nowych drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

AJ