Zobacz, jak Park Kulturowy zmienia Poznań

Centrum miasta dynamicznie się zmienia. Demontowane są nielegalne nośniki reklamowe z elewacji kamienic, coraz więcej szyldów współgra z zabytkowym otoczeniem, nieustannie trwają rozmowy z przedsiębiorcami. Podsumowaniu pierwszego półrocza funkcjonowania uchwały "Park Kulturowy Stare Miasto" poświęcono wystawę, która stanęła na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Zdjęcia można będzie oglądać do 27 listopada.

Zobacz, jak Park Kulturowy zmienia Poznań
Zobacz, jak Park Kulturowy zmienia Poznań

- Wystawa prezentuje, co zyskała przestrzeń miejska dzięki rozwiązaniom wynikającym z zapisów Parku Kulturowego. Widzimy konkretne efekty, co przekłada się na radość i satysfakcję. Wiemy, że porządkowanie miejskiej przestrzeni ma sens. Dzięki temu, osoby powtarzające, że centrum jest brzydkie i nic się tam nie zmienia, zobaczą, że to nieprawda. Prezentujemy pozytywne praktyki przedsiębiorców, licząc, że w ich ślady pójdą kolejni - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Jak podkreślają pracownicy Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, udało się zbudować lokalną społeczność, której zależy na dbaniu o wspólne dziedzictwo. Przedsiębiorcom wyróżniającym się dbałością o estetykę wręczono Certyfikat Dobrych Praktyk. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wydarzenia towarzyszące kampanii promocyjnej, takie jak Pogrzeb Zimy w Parku Kulturowym czy akcja Wiosennych Porządków - pospolitego ruszenia w kwestii demontażu nielegalnych nośników reklamowych. Dla przedsiębiorców zorganizowano otwarte konsultacje - w czerwcu w Galerii Miejskiej Arsenał oraz we wrześniu podczas XIV Weekendu z Historią organizowanego przez Bramę Poznania. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych w postaci warsztatów i kolorowania zabytków Starego Miasta.

Przedsiębiorcy cały czas mogą liczyć na wsparcie merytoryczne pracowników Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Co istotne, proponowane zmiany nie są kosztowne. Ograniczenie treści i uproszczenie komunikatu to rozwiązania tańsze od wcześniej przyjętych.

- Za nami są setki rozmów i uzgodnień z przedsiębiorcami. Ze strony naszego biura cały czas deklarujemy pełne wsparcie, przede wszystkim merytoryczne i czekamy na dalsze efekty - zapewnia Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków.

W procesie egzekwowania zapisów uchwały ważną rolę pełni Straż Miejska. Za łamanie zasad parku kulturowego strażnicy miejscy wystawiają mandaty lub kierują wnioski do sądu. Dla lokali, które nadal nie uporządkowały swoich szyldów, wszczęto postępowania administracyjne.

Jesienią działania Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków będą skierowane głównie na uporządkowanie witryn sklepów sieciowych i banków. Pozostałe działania będą skupiać się na dotarciu i informowaniu o parku kulturowym właścicieli budynków, by również oni intensywniej włączyli się w prace nad poprawą estetyki przestrzeni publicznych.

O tym, ile pracy trzeba włożyć, by przestrzeń wokół nas była lepsza, opowiada wystawa poświęcona Parkowi Kulturowemu Stare Miasto w Poznaniu, która 29 października stanęła na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta. Zdjęcia będzie można oglądać do 27 listopada.

BMKZ/AJ