Plaże miejskie

Plaże Miejskie. Sezon siódmy

W tym roku poznaniacy mogą wypoczywać na czterech plażach: na Wildzie, Ratajach, Chwaliszewie i Szelągu. Zostały one wyposażone w taki sposób, by służyć szeroko pojętej rekreacji - pomyślano nie tylko o leżakach, hamakach i parasolach dla spragnionych wypoczynku, ale też np. boiskach do piłki plażowej czy strefach grillowych. Bardzo dużo zmian zaszło w tym roku na Szelągu. Oprócz tradycyjnej plaży powstał tam ogród społeczny, w którym mieszkańcy będą mogli uprawiać rośliny. Tuż obok stanął piękny pawilon z łazienką i kuchnią. Pomysł został zrealizowany przez Miasto ze środków uzyskanych w drodze grantu przez Radę Osiedla Stare Winogrady.

- Jestem przekonany, że będące w finalizacji Nowe Miejsce Kultury na Szelągu - lekki pawilon drewniany - razem z ogrodem i plażą nad Wartą będą popularnym miejscem wypoczynku Poznaniaków - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Tak jak w latach ubiegłych, miłośnicy sportów wodnych mogą wypożyczyć motorówkę (plaża na Szelągu oraz przystań w Starym Porcie) lub kajak i łódź wioślarską (plaża na Ratajach). Na wysokości osiedla Główna oraz na Szelągu dostępne są strefy biwakowe z miejscem na ognisko. Miejsce do rekreacji powstało też na terenie przystani rzecznej w Starym Porcie. Wraz z nadejściem czerwca pojawiły się tam leżaki i parasole. Działa też gastronomia.

Plaże na Wildzie, Ratajach i Szelągu oraz przystań na cyplu to nie wszystko. Nad rzeką działa też kilka punktów gastronomicznych z ofertą rekreacyjną. To m.in. Brzeg Wschodni i przystań Posnania (od strony ul. Wioślarskiej) oraz Barbarka i BurgerKont (w sąsiedztwie Politechniki Poznańskiej) oraz KontenerArt (na Chwaliszewie).

- Miasto Poznań sukcesywnie dba o to, by coraz większa część terenów nadwarciańskich była wyposażona w sieć elektryczną i wodociągową. To przynosi efekty. Przybywa chętnych do prowadzenia punktów rekreacyjnych nad rzeką, a co za tym idzie mamy więcej ciekawych miejsc - zauważa Szymon Błażek z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania, któremu podlegają tereny nadwarciańskie.

Plaże Miejskie i boiska będą otwarte przez letnie miesiące od godziny 9:00 do 22:00.

Plaże Miejskie:

Plaża Miejska Szeląg (Parku Szelągowski, ul. Ugory, Winogrady)

Plaża Miejska Chwaliszewo (przy Starej Gazowni Stare Koryto rzeki Warty, Centrum)

Plaża Miejska Rataje (okolice mostu Królowej Jadwigi, os. Piastowskie, Rataje)

Plaża Miejska Wilda przy ul. Piastowskiej, na wysokości Łazienek Rzecznych.