Rowerem przez ul. Solną

We wtorek, 23 kwietnia, otwarte zostanie dla rowerzystów skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną przez ul. Solną. Połączy ono ciąg rowerowy w ul. Kulasa ze znajdującym się na ul. Kościuszki.  Dzięki temu rowerzyści będą mogli szybciej i bezpieczniej poruszać się po centrum Poznania. Łatwiej będzie także dojechać z północnych i zachodnich osiedli do innych części miasta.

We wtorek, 23 kwietnia, otwarte zostanie dla rowerzystów skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną przez ul. Solną fot. ZDM
We wtorek, 23 kwietnia, otwarte zostanie dla rowerzystów skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną przez ul. Solną fot. ZDM

Sygnalizacja została tak zaprogramowana, by jej działanie skorelować z tą znajdującą się przy skrzyżowaniu z al. Niepodległości. Przez obie sygnalizacje kierowcy będą mogli przejechać na jednym zielonym świetle.

Dodatkowo przy dojeździe znajduje się system detekcji rowerzystów. Kamery będą wykrywać nadjeżdżający jednoślad i włączać mu zielone światło do przejazdu przez ul. Solną w możliwie jak najkrótszym czasie (w zależności od sygnalizacji przy al. Niepodległości).

Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie skróci się czas i długość jazdy rowerami np.: z Winograd do Centrum i z powrotem. Jednocześnie nowa sygnalizacja zwiększy bezpieczeństwo pieszych na przejściach przez ul. Kościuszki i Kulasa.

Budowa skrzyżowania jest elementem Programu Rowerowego Miasta Poznania uchwalonego przez radę miasta w 2017 roku. Połączy tzw. obwodnicę rowerową (ring nr 1) z biegnącym po drugiej stronie ulicy Solnej łącznikiem prowadzącym do jednej z głównych tras rowerowych - R6.

Zarząd Dróg Miejskich będzie monitorować działanie sygnalizacji. Kierowcy proszeni są o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na nową sygnalizację.