Badanie Klimatu Rowerowego
Użytkownicy rowerów jako eksperci w zakresie codziennych podróży oceniają swoje lokalne środowisko rowerowe. W badaniu może wziąć udział każdy, niezależnie od tego jak często korzysta z roweru. Przedstawiając swoją opinię na temat korzystania z roweru w swoim mieście/gminie przekazujesz osobom kształtującym politykę rowerową i zarządcom ruchu ważną informację zwrotną - opinię eksperta - codziennego użytkownika przestrzeni publicznej.
Narzędziem badania jest kwestionariusz ankietowy w wersji online. Zawiera on 27 podstawowych pytań podzielonych na 5 obszarów tematycznych, a także pytania dodatkowe i metryczkowe.
Ankieta jest całkowicie anonimowa, a jej wypełnienie zajmuje około 10 minut. Jedna osoba może wypełnić ankietę tylko raz. System bowiem posiada zabezpieczenia przeciwko wielokrotnemu wypełnianiu ankiet. W celu porównania wyników z miastami europejskimi, przyjęta skala ocen zakłada, że 1 jest oceną najwyższą, a 6 najniższą.
Poprawa infrastruktury rowerowej
Wyniki badań nakreślają wielowymiarowy obraz sytuacji osób korzystających z rowerów w poszczególnych miastach i gminach Polski. Umożliwia to wsparcie argumentów na rzecz poprawy warunków jazdy rowerem i jakości przestrzeni publicznych.
Badania Klimatu Rowerowego są przeprowadzane w cyklu dwuletnim i są przeprowadzane według sprawdzonej i rozwijanej od 1998 roku metodologii Fahrradklima-Test. Według niej, w 2018 roku przebadano blisko 700 europejskich miast.
Minimum 200 ankiet
Chęć udziału miasta lub gminy w badaniach zgłaszają samorządy. Udział w badaniach jest bezpłatny. Wyniki przedstawiane są w czterech grupach w zależności od liczby mieszkańców miasta lub gminy. Każdy samorząd otrzymuje indywidualny raport z badania, jeśli spełnił minimalny próg liczby wypełnionych ankiet, zależny od licznby mieszkańców. Dla Poznania próg wynosi minimum 200 ankiet. W przypadku nie osiągnięcia progu, wyniki dla danej miejscowości nie są publikowane.
Ankietę można wypełnić na stronie internetowej Badanie Klimatu Rowerowego. Badania Klimatu Rowerowego są realizowane w Polsce przez stowarzyszenie samorządowe Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA).
AL