Poznań kolarską stolicą Polski

Już od piątku, 30 sierpnia Międzynarodowe Targi Poznańskie staną się w mekką wszystkich fanów jednośladów. Bike Show jest dedykowany przede wszystkim miłośnikom rowerów, jednak w bogatej ofercie wystawców będzie można znaleźć także hulajnogi oraz akcesoria i profesjonalną odzież sportową. Najwięcej emocji dostarczy finał największej amatorskiej imprezy kolarskiej w Polsce - UCI Gran Fondo World Championships, której Poznań jest gospodarzem. Wiąże się to z czasowymi zmianami w organizacji ruchu.

Bike Show odbędzie się w dniach 30.0-1.09, fot. materiały prasowe organizatora.
Bike Show odbędzie się w dniach 30.0-1.09, fot. materiały prasowe organizatora.

Poznań kolarską stolicą Polski

Finał Mistrzostw Świata Amatorów w Kolarstwie Szosowym to zwieńczenie serii UCI Gran Fondo World Championships - największego wydarzenia amatorskiego kolarstwa. W tym roku na ulicach Poznania, rywalizować będzie 2000 uczestników z ponad 40 krajów. Harmonogram zawodów obejmuje Próbę Czasową (czwartek, 29.08.) oraz Sztafetę Narodową złożoną z drużyn narodowych, które rywalizować będą w wyjątkowym miejscu - Torze Poznań (piątek, 30 sierpnia). Jednak to, na co wszyscy czekają, czyli główne dystanse - Gran Fondo i Medio Fondo (Wyścig Szosowy) odbędą się w niedzielę 1 września z terenu MTP - mówią organizatorzy wyścigu.

Organizacja ruch

Czasowe zmianami w organizacji ruchu będą wprowadzane etapowo wraz z postępem wyścigu i odwoływane po przejeździe ostatniego zawodnika.

Start zawodów: na ul. Bukowskiej, a meta - na ul. Grunwaldzkiej w rejonie MPT. Trasa głównego wyścigu (150 km) prowadzi ul. Bukowską na zachód, a następnie m.in. przez Wysogotowo, Lusewo, Duszniki, Lwówek, Wytomyśl, Buk, Niepruszewo, Zakrzewo, Skórzewo, ul. Złotowską, Owczą i Grunwaldzką na teren MTP.

W rejonie strefy startu i mety na ul. Grunwaldzkiej i Bukowskiej (od ul. Matejki/Szylinga do ul. Roosevelta) obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się od soboty od godz. 8:00 do niedzieli do godz. 16:00. Prosimy kierowców o wcześniejsze usunięcie pojazdów z miejsc objętych zakazami.

W sobotę od godz. 23:30 i w niedzielę do zakończenia zawodów zamknięta dla ruchu pojazdów będzie strefa startu na ul. Bukowskiej od ul. Roosevelta do ul. Szylinga/Kraszewskiego.

Na czas zawodów - do czasu przejazdu ostatniego zawodnika - wyłączone z ruchu zostaną:

  • ul. Bukowska (od ul. Roosevelta do ul. Bułgarskiej) - zamknięty ruch w obie strony od godz. 8:00;
  • ul. Bukowska (od ul. Bułgarskiej do granic miasta) - zamknięta jezdnia wlotowa do centrum od godz. 8:00;
  • ul. Złotowska (od ronda Malwowa/Skórzewska do ul. Owczej) - zamknięty ruch w obie strony od godz. 11:00;
  • ul. Owcza i Cmentarna - zamknięte od godz. 11:00;
  • ul. Grunwaldzka (od ul. Cmentarnej do ul. Ułańskiej) - zamknięta jezdnia wlotowa do centrum od godz. 11:00.

Na skrzyżowaniach na trasie zawodów wyłączone zostaną sygnalizacje świetlne i zlokalizowane zostaną śluzy, przez które w miarę możliwości odbywać się będzie ruch poprzeczny sterowany ręcznie. Autobusy i tramwaje podporządkowane zostaną czasowej organizacji ruchu.

Start grup kolarzy planowany jest w niedzielę od godz. 9:00 do 10:30. Powrót na metę około godz. od 12:30 do 14:30. W tych czasie szczególnie utrudniony może być przejazd poprzeczny przez śluzy w ciągu ul. Bukowskiej (start) i ul. Grunwaldzkiej (powrót zawodników).

Kids Race dla najmłodszych kolarzy

Młodzi fani rowerów (3-7 lat) będą mogli spróbować swoich sił w wyścigu Kids Race na dystansie ok. 3 km. Zgłoszenia: https://zapisy.sts-timing.pl/535/.  Start: w sobotę o godz. 12:00 z centralnej części placu Marka.

Wrotki, rolki, deski

31.08. i 1.09. siedem drużyn z  Polski stanie w szranki podczas pierwszego poznańskiego Turnieju Roller Derby. Rywalizacja o puchar Prezesa MTP i ZicoRacing odbędzie się na owalnym torze o powierzchni 600 m2.

Do rozgrywek dopuszczane są tylko osoby, które zdały egzamin MST (Minimum Skill Test) sprawdzający, czy są oni gotowi do brania udziału w meczach oraz nie stanowią zagrożenia dla siebie i innych na torze.

Deskorolkarze podczas Bike Show także znajdą coś dla siebie (pawilon nr 3).

Bilety: tobilet.pl/events/bike-show-miedzynarodowe-targi-rowerowe/

Załączniki