Poznań na podium najbardziej rowerowych miast Polski

W tegorocznym rankingu na najbardziej rowerowe miasta w Polsce, Poznań znalazł się na trzecim miejscu za Warszawą i Wrocławiem.

Rowerzysta z dzieckiem na krzesełku rowerowym jedzie drogą rowerową. Na jezdni obok samochód. Dalej widać tramwaj. - grafika artykułu
Droga rowerowa wzdłuż ul. Grunwaldzkiej

Za największe atuty Poznania Serwis Centrum Rowerowe uznał ogólną długość tras rowerowych, liczbę dostępnych stacji naprawczych oraz sprawnie funkcjonujący Poznański Rower Miejski.

W Poznaniu jest w sumie 322,65 km tras rowerowych, co stanowi aż 37 % całosci dróg publicznych. Jak się okazuje, jest to bardzo dobry wynik. Tym bardziej, że z roku na roku ich długość ciągle wzrasta. W 2020 r. dobudowano 8,8 km nowych dróg rowerowych.

Stacji naprawczych mamy 36, co statystycznie można przedstawić jako 1 stację na 7 km kwadratowych powierzchni miasta.

Oprócz tego w rankingu brano pod uwagę: długość ciągów pieszo-rowerowych i rowerowo-pieszych, liczbę stojaków rowerowych, liczbę działających stowarzyszeń rowerowych, liczbę projektów rowerowych wybranych w budżecie obywatelskim w 2020 r, procent budżetu przeznaczonego przez miasto na infrastrukturę rowerową, liczbę wypadków z udziałem rowerzystów oraz dostosowanie komunikacji miejskiej do potrzeb rowerzystów.

sieci społecznościowe