Poznań w raporcie "Miasta dla rowerzystów 2022"

Pojawiła się kolejna edycja raportu "Miasto dla rowerzystów", przygotowywanego co roku przez Centrumrowerowe.pl. Jest to podsumowanie, jak obecnie wygląda sytuacja rowerzystów w różnych miastach Polski i w jaki sposób zmieniała się w poprzednim roku. 

Zdjęcie przedstawia rowerzystę jadącego wzdłuż rzeki Warty w promieniach słońca. - grafika artykułu
Poznań jest miastem przyjaznym rowerzystom.

Raport "Miasto dla rowerzystów" poruszał wiele kategorii, związanych w różny sposób z jakością poruszania się rowerem po mieście. Dotyczyły między innymi finansów, bezpieczeństwa czy długości dróg rowerowych. 

Choć celem raportu nie jest tworzenie konkurencji pomiędzy miastami - każde z nich ma w końcu inne warunki, w których działa - Poznań wydaje się wypadać korzystnie na tle innych, badanych samorządów. 

Nasze miasto okazało się na przykład czwartym pod względem wielkości budżetu, jaki przeznaczyło w zeszłym roku na rozbudowę infrastruktury rowerowej. Być może również z powodu stałego inwestowania w ten obszar, w 2021 roku Poznań znalazł się na trzecim miejscu pod względem długości dróg rowerowych.  

Niewątpliwym sukcesem poznańskiej społeczności rowerowej można też uznać ostatni budżet obywatelski, w którym aż 32% wszystkich wybranych projektów stanowiła liczba wybranych projektów rowerowych. 

Najnowsza edycja raportu ukazała, w jaki sposób wieloletnie działania miasta Poznania przyczyniają się do realizacji wizji miasta otwartego i bezpiecznego dla użytkowników rowerów. Korzystanie z tych dwuśladów przyczynia się natomiast do miasta czystszego i tym samym przyjemniejszego dla mieszkańców. 

Pełny raport dostępny jest na stronie: Raport Miasta dla rowerzystów 2022 (centrumrowerowe.pl)

KS

sieci społecznościowe