Zmiany dla rowerzystów na Kaponierze

W nocy z czwartku na piątek, 8 na 9 sierpnia br., rozpoczyna się wprowadzanie zmian w organizacji ruchu na Kaponierze. Drogowcy będą pracować wieczorami i nocami, by nie utrudniać przejazdów przez rondo.

Nowa organizacja ruchu na rondzie Kaponiera - widok od mostu Uniwersyteckiego
Nowa organizacja ruchu na rondzie Kaponiera - widok od mostu Uniwersyteckiego

Wprowadzanie zmian podzielono na etapy. W pierwszym, w sierpniu 2019 roku, przesunięty zostanie pas rowerowy znajdujący się na wjeździe na rondo Kaponiera od strony ul. Św. Marcin. Rowerem będzie można przejechać w stronę ul. Zwierzynieckiej po istniejącej drodze rowerowej znajdującej się wzdłuż chodnika, po północnej stronie mostu Uniwersyteckiego. Z kolei wewnętrzny pas jezdni zostanie przeznaczony dla samochodów.

Dojeżdżając samochodem od strony ul. Św. Marcin do Ronda Kaponiera, kierowcy będą mieli do dyspozycji dwa pasy do skrętu w lewo przez rondo, jeden do jazdy na wprost i jeden do skrętu w prawo. Usprawni to ruch wyjeżdżających z centrum, którzy obecnie stoją w zatorze od pl. Mickiewicza i w ten sposób generują zwiększoną emisję spalin. 

Przesunięty zostanie pas rowerowy znajdujący się na wjeździe na rondo Kaponiera od strony ul. Św. Marcin. Jednośladem będzie można przejechać na wprost w stronę ul. Zwierzynieckiej po istniejącej drodze rowerowej znajdującej się wzdłuż chodnika, po północnej stronie mostu Uniwersyteckiego. W tym celu trzeba będzie wjechać rowerem do śluzy rowerowej.

- Rondo Kaponiera jest jednym z najważniejszych rowerowych skrzyżowań w mieście. To tu krzyżują się główne trasy. Kaponiera dla rowerzystów jest bramą wjazdową do centrum. Od dłuższego czasu zabiegaliśmy o poprawę warunków na rondzie. Te tymczasowe zmiany pogorszą nieco przejazd rowerem przez rondo Kaponiera po jego północnej stronie. Natomiast zmiany docelowe, których wprowadzanie rozpocznie się w 2020 roku, zdecydowanie polepszą infrastrukturę rowerową w tym miejscu - mówi Andrzej Janowski ze Stowarzyszenia Rowerowy Poznań. 

Docelowo w tym miejscu powstanie dwukierunkowa droga zamiast obecnego jednokierunkowego pasa rowerowego. Jest to jedno z wyczekiwanych przez rowerzystów rozwiązań, którego projektowanie rozpocznie się w sierpniu tego roku, a budowa w przyszłym. Docelowa trasa w obu kierunkach na tej części ronda  pozwoli znacznie wygodniej i szybciej podróżować jednośladami pomiędzy Jeżycami a centrum.

W układzie komunikacyjnym ronda Kaponiera zachowany zostanie pas rowerowy od ul. Zeylanda w kierunku centrum, którego znaczenie w najbliższym czasie wzrośnie w związku z budową drogi rowerowej na ul. Grunwaldzkiej.

W przyszłym roku rozpocznie się przebudowa skrzyżowania ul. Św. Marcin z al. Niepodległości oraz budowa dwukierunkowej drogi rowerowej w ul. Zwierzynieckiej. Docelowy układ zostanie uzyskany po zakończeniu tych inwestycji.

Obecne zmiany będą wprowadzane w sierpniu i zakończą się przed pierwszym września. Prace nie powinny utrudniać ruchu na rondzie. 

Wprowadzenie zmian było konsultowane ze Stowarzyszeniem Rowerowy Poznań.