Zmiany na ulicy Jeżyckiej i Poznańskiej

Dobiegają końca prace związane z wprowadzaniem nowej organizacji ruchu na Jeżycach. Pozostał jeszcze m. in. montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu, obniżenie krawężników przy nowych przejściach dla pieszych i nasadzenie zieleni. Kierowcy nie powinni jednak jeździć na pamięć.

Ulica na Jeżycach. W głębi skrzyzowanie.
Foto

Rozpoczęte w lipcu prace na dwóch jeżyckich ulicach dobiegają końca. Na ulicy Jeżyckiej i Poznańskiej  zniszczona nawierzchnia jezdni została wymieniona na nową. Remont nie objął tylko około stumetrowego odcinka ulicy Jeżyckiej w rejonie numeru 36. Tam nową nawierzchnię wykona spółka Veolia, która będzie w tym roku kłaść cieplik.

Trwają ostatnie prace związane z wprowadzeniem stałej organizacji ruchu. Nowe oznakowanie poziome wyznacza już jeden pas ruchu dla pojazdów na ulicach Jeżyckiej i Poznańskiej. Zmieni się również sposób parkowania - po południowych stronach obu ulic samochody będą parkować na jezdni. Rowerzyści będą mogli korzystać z kontrapasa i kontraruchu.

Bardzo ważną zmianą dla kierowców jest wprowadzenie równorzędnych skrzyżowań, a więc zmiana pierwszeństwa przejazdu w kilku miejscach na obu ulicach. Dotychczas podporządkowane ulice - m.in. Żurawia, R. Strzałkowskiego, Kochanowskiego czy Nad Bogdanką mają już pierwszeństwo przejazdu. Kierowców prosimy o zwracanie uwagi na nowe oznakowanie i nie jeżdżenie na pamięć.

Nie wszystkie prace zostały już zakończone. Pozostał jeszcze montaż słupków, stojaków rowerowych, poduszek berlińskich oraz modernizacja sygnalizacji przy szkole podstawowej na ulicy Jeżyckiej. Trwa obniżanie krawężników przy nowych przejściach dla pieszych. Nie wszędzie zamontowane zostały nowe znaki drogowe. Ostatnim z elementów zmian będzie wyłącznie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Poznańskiej, Mickiewicza i Jeżyckiej.

W najbliższy poniedziałek, 7 września, rozpoczną prace ekipy zieleniarskie. Najpierw odbrukowane będą pasy chodników przeznaczone pod nasadzenia. Będą to południowe strony obu ulic - na ul. Poznańskiej odcinek od ul. Strzałkowskiego do ul. Kochanowskiego, a na ul. Jeżyckiej odcinek od ul. Mącznej do ul. Mickiewicza.

Po wymianie podłoża zasadzona będzie niska zieleń. Na obu ulicach powstanie łącznie prawie 500 metrów kwadratowych zielonej powierzchni. Zasadzonych będzie ponad 1000 sztuk krzewów i 1200 sztuk roślin cebulowych. Na ulicy Jeżyckiej pojawią się również byliny.  Zieleń zabezpieczona zostanie drewnianymi palikami. Mieszkańcy będą mogli korzystać z nowych ławek.

Wszystkie te prace spowodują, że obie jeżyckie ulice staną się bardziej bezpieczne dla kierowców, pieszych i rowerzystów. Poprawi się również komfort zamieszkania. Ruch na ulicach zostanie uspokojony. Płynność ruchu pojazdów poprawi wyłączenie sygnalizacji świetlnej w rejonie Szpitala Miejskiego im. F. Raszei. Piesi zyskają szersze chodniki i dodatkowe przejścia dla pieszych w rejonie ulicy Wąskiej, Kochanowskiego i na wysokości Szpitala Miejskiego im. F. Raszei.

Całość planowanych prac będzie kosztować ponad dwa miliony złotych. W zmiany na Jeżycach zaangażowana jest również lokalna rada osiedla, która przeznaczyła środki na nasadzenia zieleni.