Poznański Rower Miejski (PRM)

Od kwietnia 2012 roku poznaniacy i przyjezdni mogą bez ograniczeń korzystać z wygodnych i estetycznych rowerów miejskich. Pojazdy w charakterystycznych barwach stały się nieodłącznym elementem miejskiego pejzażu. Poznań był jednym z pierwszych miast na świecie ze specjalnymi stacjami z rowerkami dla dzieci. Od początku marca 2019 r. do dyspozycji mieszkańców oddanych zostanie 109 stacji PRM (oraz dodatkowo cztery tzw. sponsorskie, finansowane przez partnerów biznesowych operatora) i ok. 1200 rowerów. Stacje znajdują się w dogodnych punktach na terenie całego miasta: na rondach, skrzyżowaniach, przy dworcu kolejowym Poznań Główny, na terenie kampusu uniwersyteckiego czy na ważniejszych ulicach. O niezwykłej popularności tego systemu komunikacji miejskiej świadczy liczba wypożyczeń i przejechanych kilometrów. W ubiegłorocznym sezonie, od marca do listopada poznaniacy i turyści skorzystali z  poznańskich rowerów miejskich ponad 1,65 miliona razy. To średnio 4 wypożyczenia na minutę przez cały czas trwania sezonu. W 2018 roku w systemie zarejestrowało się niemal 50 tysięcy nowych użytkowników, a ich ogólna liczba zbliżyła się do 150 tysięcy.

W drugiej połowie marca 2019 r. zostanie uruchomiony system rowerów miejskich 4. Generacji  - bezstacyjny. Użytkownicy PRM będą mieli do dyspozycji dodatkowo 475 rowerów, w tym 30 elektrycznych. Wyznaczonych zostanie 112 stref, w których będzie można wypożyczyć i zwracać rower najnowszego typu. Nowością będą funkcje "Rezerwacja" i "Postój". Poza standardowymi rowerami PRM 4G do dyspozycji użytkowników oddane zostaną rowery elektryczne.
Sezon roweru miejskiego będzie trwać od początku marca do końca listopada, choć może zostać przedłużony o jeden miesiąc. Wynika to z umowy z operatorem, spółką NB Poznań. Od 2020 roku w przypadku rowerów trzeciej generacji możliwe będzie wydłużenie sezonu  nawet o trzy miesiące, czyli w praktyce sezon będzie trwał cały rok.

Chcąc wypożyczyć rower trzeba skorzystać z Internetu i zarejestrować się w systemie na stronie http://nextbike.pl/. Co istotne, od sezonu 2019 zmieni się wysokość tzw. opłaty inicjalnej. Aby móc wypożyczyć rower miejski, trzeba będzie mieć na koncie co najmniej 20 zł. Natomiast nie ulegnie zmianie taryfa opłat - darmowe będzie wypożyczenie roweru na czas do 20 minut, a dla posiadaczy ważnych biletów okresowych na strefę A na karcie PEKA - do 30 minut. Tak, jak w przypadku innych rowerów miejskich w Poznaniu, wypożyczenie roweru elektrycznego na czas do 20 min będzie bezpłatne. W przypadku rowerów elektrycznych nie obowiązuje promocyjna taryfa związania z biletem okresowym na karcie PEKA.

Biuro Obsługi Klienta:
61 666 80 80, 61 674 03 90

Dodatkowe informacje na: www.poznanskirower.pl