50 lat IKEA w Polsce

21 stycznia 2011 roku minęło 50 lat od pierwszego przyjazdu Ingvara Kamprada, założyciela IKEA do Polski.

.
.

21 stycznia 2011 roku minęło 50 lat od pierwszego przyjazdu Ingvara Kamprada, założyciela IKEA do Polski. Celem tygodniowej wizyty było nawiązanie współpracy z polskimi producentami mebli. Kilka dni po tej wizycie przedstawiciel IKEA złożył pierwsze zamówienie na meble w fabryce mebli giętych w Radomsku. Od tamtej pory IKEA zrealizowała w Polsce wiele inwestycji i stała się bardzo istotnym partnerem biznesowym wielu polskich firm.

Pierwszy konceptowy sklep IKEA w Polsce otwarto w 1991 roku w Poznaniu przy ul. Karpiej. Obecnie sklep IKEA znajduje się przy ul. Szwedzkiej - Centrum Franowo. Po rozbudowie sklepu w 2008 r. powierzchnia obiektu z 14.564 mkw. wzrosła do 29.455 mkw.

IKEA Polska w liczbach:

- ponad 40 tysięcy osób w Polsce znajduje zatrudnienie dzięki inwestycjom IKEA;

- ponad 4000 produktów - czyli prawie ½ całego asortymentu IKEA - wytwarzanych jest w Polsce;

- eksport produktów dla IKEA na całym świecie stanowi około 1,5% całego eksportu Polski;

- Polska jest drugim, co do wielkości, dostawcą produktów dla IKEA na świecie;

- w Polsce IKEA ma obecnie 8 sklepów, dwa w Warszawie i po jednym w Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Łodzi oraz 7 centrów handlowych;

- Centrum dystrybucyjne IKEA w Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego obsługuje 5 krajów europejskich: Polskę, Czechy, Słowacje, Rumunie i Węgry;

- produkcja mebli IKEA w Polsce odbywa się w 14 własnych zakładach produkcyjnych oraz u około 60 dostawców.

IKEA to szwedzka firma specjalizująca się głównie w produkcji mebli oraz artykułów dekoracyjnych i ich sprzedaży detalicznej. Została założona przez Ingvara Kamprada w 1943 r. Jej nazwa powstała jako akronim od wyrazów: Ingvar Kamprad (imię i nazwisko założyciela) oraz Elmtaryd i Agunnaryd (farma i parafia, w której się wychował). Logo IKEA ma dwa kolory: niebieski i żółty. To kolory flagi narodowej Szwecji.