Spisz się w wakacyjne weekendy

Mobilny punkt spisowy ruszył w trasę. W pierwszy weekend działalności z jego oferty skorzystało ponad 250 osób. Kolejne okazje do wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym w mobilnym punkcie pojawią się na Termach Maltańskich, w parku Cytadela i parku Wilsona.

Galeria zdjęć przedstawia mobilny punkt spisowy. - grafika artykułu
Mobilny punkt spisowy ruszył w trasę.

Wypełnienie ankiety w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowe. Aby ułatwić mieszkańcom udział w badaniu, Miasto w partnerstwie z lokalnym Urzędem Statystycznym uruchomiło mobilny punkt spisowy. Można go spotkać tam, gdzie czas w letnie weekendy spędzają poznaniacy. Na miejscu na respondentów czekają rachmistrzowie spisowi oraz pracownicy z gminnego biura spisowego, którzy pomogą w wypełnieniu internetowego formularza. 

Pierwszym przystankiem na trasie punktu były okolice trybuny głównej toru regatowego Malta. To popularne tereny spacerowe. W weekend, 24 i 25 lipca do mobilnego punktu spisowego przyszło ponad 250 klientów. Liczba spisanych jest jednak większa, gdyż jedna osoba może spisać pozostałych członków rodziny. Nad jeziorem Maltańskim rekordzista spisał aż 7 osób!

Kolejną okazją do wzięcia udziału w badaniu i skorzystania z pomocy specjalistów pojawi się na Termach Maltańskich. Od 31 lipca do 29 sierpnia w każdy weekend w holu na I piętrze będzie działał mobilny punkt spisowy.  Zainteresowani mogą z niego skorzystać w godz. 9:00-17:00.

Pod koniec wakacji mobilny punkt spisowy zawita w dwa kolejne miejsca. 21-22 sierpnia namiot stanie w parku Cytadela, w okolicy Muzeum Uzbrojenia. Z kolei 28 sierpnia będzie można spisać się w parku Wilsona podczas Dożynek Miejskich.

W planach są także dyżury rachmistrzów w filiach Biblioteki Raczyńskich. O kolejnych przystankach na trasie punktu urząd miasta będzie informował na stronie poznan.pl.

Oferta mobilnego punktu spisowego skierowana jest jednak nie tylko do osób wypoczywających w tych lokalizacjach, ale także do każdego, kto nie ma technicznych warunków do przeprowadzenia samospisu internetowego lub potrzebuje wsparcia w wypełnieniu formularza online. 

Spis trwa do 30 września

Narodowy Spis Powszechny przeprowadzony jest co 10 lat. W tym roku podstawową formą udziału w badaniu jest samospis przez internet. Można go dokonać na stronie spis.gov.pl, gdzie dostępna jest aplikacja zawierająca formularz spisowy. Osobom, które np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność nie mogą wypełnić go we własnym zakresie, pomóc może członek rodziny. Samospis online jest możliwy przez 14 dni od pierwszego zalogowania.

Inną możliwością udziału w badaniu jest spis za pośrednictwem infolinii: 22 279 99 99, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00. Kontakt drogą telefoniczną może zainicjować także rachmistrz. Jeśli do tego dojdzie, nie możemy odmówić udzielenia odpowiedzi na pytania. Możemy za to umówić się na inny dzień lub godzinę. Rachmistrzowie dzwonią wyłącznie z dwóch numerów -  22 279 99 99 oraz 22 828 88 88.

Dla osób, które nie posiadają w domu komputera lub internetu, Miasto Poznań przygotowało trzy stałe punkty, gdzie można dokonać samospisu i uzyskać wsparcie w wypełnieniu internetowego formularza. Pierwszy znajduje się w budynku urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17, kolejny przy ul. Libelta 16/20, trzeci w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. Obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem 61 646 33 44 (Poznań Kontakt). 

Od 23 czerwca rachmistrzowie mogą odwiedzić respondentów także w domach. Wizyty mogą spodziewać się osoby, które do tej pory nie spisał się przez internet lub telefon.

Za organizację spisu odpowiada Główny Urząd Statystyczny, który pyta mieszkańców Polski o to "ilu nas jest", "kim jesteśmy", "jak żyjemy" oraz o inne istotne informacje związane z funkcjonowaniem społeczeństwa czy stanem mieszkań i budynków. Dane te są później wykorzystywane do opracowań, zestawień czy analiz statystycznych, które pomagają podejmować ważne decyzje gospodarcze i społeczne, także na poziomie lokalnym.

Od danych pozyskanych podczas spisu zależy np. kwota dotacji dla gmin - Ministerstwo Finansów oblicza je według liczebności populacji. Informacje pochodzące ze spisu pozwalają także realizować założenia polityki oświatowej, planować środki na ochronę zdrowia czy budżety jednostek samorządu terytorialnego. Dane te mają wpływ również na zagospodarowanie przestrzenne regionu oraz dotacje z funduszy europejskich - informacje statystyczne konieczne są do złożenia wniosków i sporządzenia studiów wykonalności projektów. Co więcej, liczba miejsc w Parlamencie Europejskim związana jest z wielkością populacji, zgodnie z zasadą proporcjonalnej reprezentacji.

Do 26 lipca w stolicy Wielkopolski spisało się ponad 235 tys. osób, czyli ok. 44,5 proc. mieszkańców.  

JZ

sieci społecznościowe