Coroczny kwietniowy Bieg Jońca na stałe wpisał się w kalendarz biegowych wydarzeń w Poznaniu. Pod względem liczby uczestniczących dzieci i młodzieży oraz poziomu organizacyjnego bieg należy do największych i najlepszych w Polsce. Organizatorzy zawodów po raz kolejny cieszą się wysoką frekwencją uczestników: aż 1404 zawodników wystartowało we wszystkich biegach przeprowadzonych podczas zawodów. W trzynastu biegach dla dzieci i młodzieży wystartowała rekordowa liczba 1193 uczniów i sportowców z ponad 70 placówek oświatowych (szkoły, przedszkola, kluby sportowe) z wielu miejscowości z całej Polski.
Bieg główny ukończyło 211 osób, zarówno biegaczy dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży. W organizacji wydarzenia pomagała grupa blisko 140 wolontariuszy, nad przebiegiem rywalizacji czuwali licencjonowani sędziowie PZLA, a wyniki biegów były rejestrowane elektronicznie. Organizatorzy tradycyjnie przygotowali dla wszystkich uczestników żółte koszulki biegowe z charakterystycznym logo biegu, a na mecie na każdego czekał ładny tłoczony medal, specjalnie zaprojektowany na tegoroczne zawody. Najstarszy zawodnik miał 76 lat, a najmłodszą uczestniczką okazała się trzyletnia dziewczynka. W biegu zawsze startują całe rodziny: dzieci w swoich kategoriach wiekowych na dostosowanych dystansach, rodzice i nawet dziadkowie w biegu głównym na 3 km. Z najliczniej reprezentowanej rodziny wystartowało oboje rodziców i sześcioro dzieci, spośród których aż troje stanęło na podium.
Organizatorzy cieszą się, że co roku tak wiele szkół i nauczycieli przyjmuje zaproszenie do startu w zawodach i zgłaszają udział swoich reprezentacji. Najliczniejsze drużyny szkolne (poza liczącą ponad 300 osób reprezentacją szkoły organizatora) miały od 25 do 77 zawodników (SP w Dopiewie, SP 3 Wolsztyn, SP Horyzonty, SP Skrzydła, szkoła z Obrzycka, SP Kamionki) i przybyły na zawody pełnymi autokarami. Impreza od kilku lat ma zasięg ogólnopolski i w zawodach biorą udział drużyny szkolne nawet z bardzo odległych stron kraju (Łowicz, Elbląg, Kraków, Katowice, Rzeszów). Znakomitym wzorem do naśladowania są dla uczniów coraz liczniej startujący w biegu głównym nauczyciele, rodzice, trenerzy, dyrektorzy szkół. W tym roku, podobnie jak w poprzednich edycjach, zawodom towarzyszyła akcja charytatywna Biegnę dla Adama, której celem było wsparcie finansowe kosztownej rehabilitacji młodego sportowca. Uczestnicy poprzez zakup cegiełek i symboliczny bieg dla Adama pomogli siedemnastoletniemu zapaśnikowi, który podczas treningu doznał urazu kręgosłupa. Dzięki pomocy uczestników zebrano kwotę 4635,85 zł.
Na biegu wśród gości specjalnych pojawili się między innymi: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, delegat JE Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego, delegat Marszałka Województwa Wielkopolskiego, delegat Prezydenta Miasta Poznania i dyrektora Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania, przedstawiciele Zarządu Rady Osiedla Jana III Sobieskiego i Marysieńki, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, delegat Prowincjała Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów oraz Prezes Stowarzyszenia Parafiada o. Tomasz Olczak SP.
Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada oraz dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz z budżetu Miasta Poznania. Organizatorzy Poznańskiego Biegu im. o. Józefa Jońca SP już teraz zapraszają na dziesiątą edycję, która odbędzie się za rok.
Zobacz również

Stypendium Sportowe Miasta Poznania w kategoriach młodzieżowych

Nagroda Sportowa Miasta Poznania

Rusza kolejny cykl zawodów Monika Pyrek Tour. Impreza kończąca sezon odbędzie się w Poznaniu
