Szczerze i wprost

Scena Wspólna wystartowała z nowym cyklem Teatr w domu. Po Karmelku Marty Guśniowskiej, przyszedł czas na kultowe już Chodź na słówko Maliny Prześlugi w reżyserii Jerzego Moszkowicza. Pokazy spektaklu on-line odbędą się 7 i 11 kwietnia.

, - grafika artykułu
"Chodź na słówko", fot. materiały organizatorów

Chodź na słówko otrzymało Atest ASSITEJu. To wyróżnienie za wysoki poziom artystyczny przedstawień dla dzieci i młodzieży. Mało? Spektakl znalazł się także w finale 19. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a sam tekst Maliny Prześlugi zdobył nagrodę. Ale i to nie wszystko.

O czym jest Chodź na słówko? Kim są bohaterowie sztuki? To (nie)zwyczajne słowa. Dzieci je wypowiedziały, ale błędnie. I te w związku z tym nie wiedzą, kim tam naprawdę są. To Kula, co miała być kurą (w tej roli Anna Mierzwa) oraz Toperz (Radosław Elis), który chyba jednak powinien być nietoperzem? Bohaterowie szukają pomocy u różnych postaci, ale szybko okazuje się, że zarówno Brzydkie Słowo jak i Logoped są bezsilni. - Dialogi prowadzone są z prostotą, ale bez naiwności. Postaci - a w ich imieniu także i twórcy przedstawienia - zwracają się do widza szczerze i wprost. Nie praktykują infantylnej formy komunikacji, która nierzadko wkrada się pomiędzy dorosłych i dzieci. Dowodzi tego inteligentny humor, którego nie brak w scenariuszu i który sprawia ponadto, że spektakl bez wątpienia zaciekawi także starszą publiczność - pisała o spektaklu Magdalena Mateja dla portalu Kulturapoznan.pl.

Jej zdaniem także spektakl w niecodzienny sposób porusza m.in. temat odpowiedzialności za słowa i przypomina, że stworzony słowem świat zaczyna żyć własnym życiem i niełatwo jest go później zmienić. - To spektakl też o tym, że słowo może być zarówno źródłem świetnej zabawy, jak i globalnych wręcz nieporozumień - czytamy w jej recenzji.

mnl