Miejskie dotacje na małą retencję

Miasto Poznań przygotowuje się do wprowadzenia lokalnego programu małej retencji wód opadowych. W ramach programu udzielane będą dotacje dla mieszkańców i instytucji, które zdecydują się zbudować tzw. zielono-niebieską infrastrukturę zatrzymującą wodę w miejscu opadu. Ma to być jedno z działań w ramach walki ze skutkami zmian klimatu. Małe zbiorniki retencyjne mają też poprawiać miejski mikroklimat. Autorem projektu uchwały jest radny Łukasz Kapustka.

Staw w parku Sołackim, fot. UMP - grafika artykułu
Staw w parku Sołackim, fot. UMP

Dalekosiężnym celem działań jest utrzymanie i uzupełnienie zasobów wód gruntowych oraz uzyskanie efektu ekologicznego poprzez zwiększenie naturalnej retencji na terenie miasta. Program przewiduje udzielanie dotacji osobom fizycznym, spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym na dofinansowanie realizacji inwestycji obejmujących: koszty zakupu i montażu elementów wchodzących w skład systemu deszczowego do zatrzymywania i wykorzystywania opadu w miejscu jego powstania i koszty modernizacji istniejącego systemu deszczowego w celu poprawienia jego funkcjonowania.

Retencjonowanie wód opadowych jest działaniem wspomagającym odtwarzanie zasobów wodnych oraz poprawiającym mikroklimat. Retencjonowanie wody deszczowej odciąża system kanalizacyjny, który - szczególnie w centrum Poznania - jest systemem ogólnospławnym.  Przede zaś mała retencja jest podstawowym mechanizmem adaptacji w związku z pogłębiającymi się zmianami klimatycznymi.

Program, który trafi wkrótce do komisji Rady Miasta Poznania, określa zasady udzielania dotacji celowych na realizacje zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Beneficjentami dotacji mogą być spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, osoby fizyczne będące właścicielami lub posiadające inny tytuł prawny do lokali mieszkalnych i nieruchomości położonych w granicach administracyjnych Miasta Poznania. Dotacja nie obejmuje infrastruktury technicznej związanej z zagospodarowaniem wód opadowych i roztopowych wykonywanej w ramach określonych pozwoleniem na budowę nowych inwestycji drogowych, mieszkaniowych, usługowych, przemysłowych.

Dotacje nie mogą wykorzystywane do przygotowywania dokumentacji opracowanej do planowanej inwestycji i nie mogą pokrywać wydatków przeznaczonych na ten sam cel finansowanych z innych bezzwrotnych źródeł (tzw. zakaz podwójnego finansowania).  Każdego roku Rada Miasta Poznania określi w uchwale budżetowej wysokość środków przeznaczonych na realizację Poznańskiego programu małej retencji wód opadowych. Dotacje przyznawane będą w sposób ciągły do wyczerpania środków przeznaczonych na dany rok.

Dotacja wyniesie maksymalnie 4 tys. zł za jeden lokal mieszkalny lub nieruchomość na wniosek złożony przez osoby fizyczne będące właścicielami lub posiadające inny tytuł prawny do lokali mieszkalnych i nieruchomości albo do 10 tys. zł za jedną nieruchomość na wniosek złożony przez spółdzielnie mieszkaniową lub wspólnotę mieszkaniową.

Komisja oceniająca i przyznająca dotacje weźmie pod uwagę przede wszystkim efekt ekologiczny, czyli ilość retencjonowanej wody opadowej i roztopowej wyrażonej w m3, przy założeniu, że im większa ilość tym większy efekt ekologiczny. Dotacje będą wypłacane po realizacji inwestycji i przedstawieniu odpowiedniej dokumentacji.

Podobne programy wprowadziły już inne duże miasta w Polsce: Kraków, Wrocław, Lublin, Warszawa.

oprac. SZYM

Zobacz więcej: