30-lecie Inicjatywy Lokalnej w Poznaniu!

Wzrost gospodarczy każdego miasta w znacznym stopniu uzależniony jest od jego mieszkańców. Dla tych, którzy chcą wziąć sprawy w swoje ręce, powstała inicjatywa lokalna - jedna z form kooperacji Urzędu z mieszkańcami Poznania. Społeczności lokalne, zainteresowane partnerską współpracą na rzecz budowy infrastruktury technicznej, zgłaszają taką inicjatywę do Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Chcesz coś zmienić w swoim otoczeniu? - grafika artykułu
Chcesz coś zmienić w swoim otoczeniu?

Od ponad trzydziestu lat Miasto Poznań współpracuje z mieszkańcami w ramach wspólnie realizowanych inwestycji infrastrukturalnych. W tym czasie pracownicy Urzędu Miasta współdziałali z blisko tysiącem stowarzyszeń. Razem udało nam się wybudować infrastrukturę na łączną kwotę ponad 180 mln zł, z czego pomoc Miasta wynosiła ponad 120 mln zł. Największą popularnością cieszą się inwestycje dotyczące budowy sieci kanalizacji sanitarnej (ok. 170 km) i wodociągowej (ponad 100 km) oraz nawierzchni (prawie 80 km). Można wnioskować również o dofinansowanie budowy oświetlenia ulicznego.

Trzydziesta rocznica funkcjonowania inicjatywy lokalnej stała się okazją do złożenia podziękowań wszystkim lokalnym społecznościom, które angażują swój czas i środki finansowe w rozwój infrastruktury Miasta.

Władze Miasta podkreślają, że zainteresowanie tą formą współpracy z mieszkańcami ciągle rośnie. Ograniczone środki budżetowe nie pozwalają Miastu na realizację wszystkich potrzeb infrastrukturalnych.

Dlatego wspólne działania mieszkańców i Miasta pozwalają często na dużo wcześniejsze zrealizowanie wielu inwestycji, niż wynikałoby to z harmonogramów wieloletnich planów rozbudowy miejskiej infrastruktury. Wszystkim nam zależy na poprawie jakości życia w naszym mieście. Współpraca w ramach inicjatywy lokalnej jest konkretna i wymierna, o czym świadczą osiągane efekty rzeczowe, widoczne gołym okiem nie tylko dla lokalnych społeczności. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego działania. Inicjatywa lokalna jest też świetną okazją do integracji sąsiedzkiej - podsumował Zastępca Prezydenta Miasta Poznania pan Bartosz Guss, przewodniczący pracom komisji opiniującej wnioski w ramach inicjatywy lokalnej.

W ramach współpracy po stronie mieszkańców leży skompletowanie dokumentacji technicznej, zadeklarowanie udziału finansowego w planowanej inwestycji oraz złożenie wniosku o dofinasowanie z budżetu Miasta. Pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej służą pomocą na każdym etapie planowanych przedsięwzięć - od skompletowania wniosku i załączników aż po rozliczenie całej inwestycji.

Trzydziesta rocznica stała się okazją do przebudowy strony internetowej, dzięki której wszyscy zainteresowani łatwo znajdą pomocne informacje: www.poznan.pl/gk/.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej: tel. 61 878 54 41 lub 61 878 43 82.