Elektryczny Solaris na testach

Po Poznaniu testowo jeździ autobus elektryczny Solaris Urbino 12. Do lutego przyszłego roku takie pojazdy będą już wozić pasażerów regularnie, ponieważ dostarczone zostaną 21 ekologicznych autobusów.

Elektryczny Solaris na testach w Poznaniu fot. M. Nader, poznanskie-autobusy.pl
Elektryczny Solaris na testach w Poznaniu fot. M. Nader, poznanskie-autobusy.pl

We wrześniu 2017 roku testy w poznańskim MPK przechodził przegubowy Solaris Urbino 18 electric. Z kolei w kwietniu na liniach 163 i 190 testowany było elektryczny autobus eCitaro marki Mercedes. Teraz firma Solaris Bus & Coach przekazała Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Poznaniu autobus elektryczny Solaris Urbino 12 electric na dwutygodniowe testy. Również ten kursował będzie na trasie linii 163 i 190. To kolejny etap przygotowań MPK Poznań do wdrożenia pojazdów bezemisyjnych do swojej floty.

W rozstrzygniętym w 2018 roku przetargu na dostawę 21 autobusów elektrycznych do Poznania najlepszą ofertę złożyła firma Solaris Bus & Coach S.A. Przed rozpoczęciem dostaw w ramach tego kontraktu, które planowane są na koniec bieżącego roku, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu rozpoczęło dwutygodniowe testy elektrycznego pojazdu Solaris Urbino 12 electric. Ich celem jest zebranie przez przewoźnika dodatkowych doświadczeń, które umożliwią najefektywniejsze wykorzystanie floty bateryjnych autobusów.

Przekazany poznańskiemu MPK pojazd to zwycięzca konkursu Bus of the Year 2017. Elektryczny Urbino wyposażony jest m.in. w klimatyzację oraz system informacji pasażerskiej. Na czas testów w Poznaniu, producent przystosował także kasowniki do obsługi poznańskich kart aglomeracyjnych PEKA.

Z końcem bieżącego roku stolica Wielkopolski dołączy do grona miast, na ulicach których można spotkać regularnie kursujące autobusy elektryczne. Wszystko to za sprawą wygranego przez firmę Solaris Bus & Coach S.A. przetargu na dostawę 15 przegubowych (Solaris Urbino 18 electric) i 6 12-metrowych (Solaris Urbino 12 electric) pojazdów. Zgodnie z podpisaną umową, jego realizacja zakończy się do końca lutego 2020 roku.