Rozbudowa systemu monitoringu wizyjnego Poznania

Na Winogradach zainstalowano i uruchomiono 13 kamer, które włączono do monitoringu miejskiego. W Poznaniu działa obecnie 735 urządzeń monitorujących bezpieczeństwo. W tym roku na rozbudowę i modernizację systemu przeznaczonych zostało ponad 3 miliony złotych.

Na Winogradach zainstalowano i uruchomiono 13 kamer, które włączono do monitoringu miejskiego
Na Winogradach zainstalowano i uruchomiono 13 kamer, które włączono do monitoringu miejskiego

- Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas bardzo ważne, dlatego w kolejnych latach będziemy kontynuowali działania rozbudowy monitoringu miejskiego. Kamery monitoringu, a jest już ich ponad 700 na terenie miasta, sprawiają że przestępczość w tych miejscach spada o kilkadziesiąt procent. Pomagają one także policji, a także innym służbom jak na przykład Straż Miejska, dochodzić sprawców wykroczeń lub przestępstw - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Nowe punkty kamerowe zainstalowano w parku Władysława Czarneckiego (przy osiedlu Przyjaźni) oraz na głównych skrzyżowaniach ulicy Murawa z ulicami Słowiańską i Winogrady, a także na rondzie Solidarności i skrzyżowaniu ulicy Winogrady i Armii Poznań. 13 kamer, w tym 10 obrotowych i 3 stałopozycyjne, stanęło dzięki współpracy Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa z Radą Osiedla Nowe Winogrady Południe, Policją, Strażą Miejską, Zarządem Dróg Miejskich, Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym i Poznańską Spółdzielnią Mieszkaniową "Winogrady".

- Na osiedlach winogradzkich funkcjonuje monitoring spółdzielni mieszkaniowej. Ten miejski jest ich uzupełnieniem w miejscach, gdzie dotychczas go brakowało, a o co apelowali mieszkańcy - dodaje Małgorzata Dudzic-Biskupska, radna Miasta Poznania.

Instalacja nowych kamer w Parku Czarneckiego była możliwa dzięki zakończeniu w styczniu bieżącego roku budowy niezbędnej infrastruktury teletechnicznej.

Rozbudowa systemu na Winogradach jest częścią większego zadania inwestycyjnego realizowanego ze środków budżetu Miasta na rok 2019. W ramach całego zadania do końca czerwca bieżącego roku w Systemie Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania przybędą łącznie 52 nowe urządzenia.

Ze względu na jej wielkość rozbudowa realizowana jest dwuetapowo i obejmuje następujące obszary miasta Poznania: etap I - ul. Czechosłowacka, ul. Rybaki, Park Rataje, skrzyżowania ulic Jana Pawła II z ulicami Baraniaka i Kórnicką, Park Wodziczki oraz skrzyżowanie ulic Gdyńskiej i Bałtyckiej, etap II - Winogrady, Osiedle Główna, ul. Głogowska i obszar Grunwaldu. Etap I zadania obejmujący instalację 22 kamer został zakończony 29 marca, natomiast zakończenie etapu II zaplanowano na koniec czerwca.

Aktualnie w Systemie Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania funkcjonują 735 kamery, w tym 334 obrotowe, 383 stacjonarne i 18 panoramicznych. Te ostatnie zlokalizowane są w miejscach uznanych za niebezpieczne, ze szczególnym uwzględnieniem skrzyżowań o dużym natężeniu ruchu, wiaduktów, przystanków komunikacji miejskiej oraz ciągów komunikacji pieszej i placów. Na jego rozbudowę i modernizację w tym roku przeznaczono ponad 3 mln zł.