Smart City Poznań - nowa aplikacja [AKTUALIZACJA]
 

Aktualne komunikaty o utrudnieniach na drogach i awariach, ostrzeżenia meteorologiczne, raporty smogowe - to wszystko można znaleźć w nowej aplikacji Smart City Poznań. Oprogramowanie pozwala też szybko zgłosić dowolny problem służbom miejskim lub zaproponować nową inicjatywę kulturalną. Dwa kliknięcia wystarczą, by połączyć się z Biurem Poznań Kontakt.

Sprawy w urzędzie - informacje jak załatwić
 

Przypominamy, że w większości przypadków osobista wizyta w urzędzie jest możliwa wyłącznie po uprzedniej rezerwacji miejsca. Jednocześnie podkreślamy, że wiele spraw urzędowych można załatwić online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Tysiące nowych drzew i krzewów
 

1033 drzewa i 7,3 tysięcy krzewów zasadzono w 2020 roku przy poznańskich ulicach. Nowa zieleń nie tylko poprawia estetykę miasta, ale przede wszystkim zwiększa komfort życia mieszkańców i sprawia, że przyjemniej korzysta się z miejskiej przestrzeni.

Zaplanuj podróż przez Google Maps
 

Na mapach Google można już sprawdzić realny czas przejazdów autobusów i tramwajów ZTM Poznań. Dzięki temu zaplanowanie podróży będzie o wiele łatwiejsze. Wdrożenie systemu GTFS Realtime to efekt zapowiadanej przez Miasto cyfryzacji. 

Siła w nas - działamy!
 

"Siła w nas" to wspólna inicjatywa miejskich instytucji kultury, która ma na celu zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób funkcjonuje kultura w czasach pandemii. Dodatkowym aspektem jest dodanie otuchy mieszkankom i mieszkańcom Poznania.

Spacer po dnie Jeziora Maltańskiego
 

Jak wygląda poznańska Malta po spuszczeniu z niej wody? Osoby, które chcą się o tym przekonać, mogą wybrać się w wirtualny spacer po dnie jeziora. Obecnie akwen jest w trakcie czyszczenia. Ponowne napełnianie zbiornika zaplanowano na koniec pierwszego kwartału.

Magiczny dywan online
 

Niezwykłe postaci i bardzo stara wyspa pełna opowieści - to wszystko przygotowała dla najmłodszych Brama Poznania w ramach cyklu Magiczny Dywan.  Tym razem bezpłatne zajęcia odbędą się online, a ich uczestnicy zaczarują swoje domowe dywany, dywaniki, kocyki, poduszki i wyruszą w niezwykłą przygodę. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 17 stycznia.

Szczepienia - informacje dla osób niesłyszących
 

Trwa szczepienie osób z tzw. grupy zero, a już wkrótce, 15 stycznia, wystartują również zapisy dla seniorów. Kto przyjmie dawkę w pierwszej kolejności i gdzie w Poznaniu będzie można się zaszczepić? Poniżej najważniejsze informacje o szczepieniach przeciwko COVID-19 w polskim języku migowym.

Szkolenie z IBM: Komputer kwantowy
 

Miasto i IBM Polska w lipcu podpisały list intencyjny. Jednym z elementów współpracy między Poznaniem, a gigantem branży informatycznej są warsztaty dedykowane poznańskim przedsiębiorcom i miłośnikom nowoczesnych technologii. Serię bezpłatnych zajęć w 2021 roku otwiera szkolenie: Komputer kwantowy - u progu nowych możliwości.

Kawka Bis - pozbądź się kopciucha i skorzystaj z dofinansowania
 

Miasto Poznań przyjmuje wnioski dotyczące dofinansowania na zmianę sposobu ogrzewania w ramach kolejnej edycji programu Kawka Bis. Środki przeznaczone na 2021 r. to aż 10 mln zł. Od nowego roku program przeszedł kilka istotnych zmian, które wychodzą naprzeciw mieszkańcom i pozwalają bezkosztowo dokonać modernizacji systemu grzewczego. 

Rok 2020 w pigułce
 

Miniony rok, pomimo wielu wyzwań, które postawił przed wszystkimi, okazał się czasem pełnym ciekawych projektów, inspirujących wydarzeń oraz spotkań. Poniżej krótkie podsumowanie działalności Zespołu Smart City Poznań w 2020 r.

Biuro Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa
 

W nowym roku zostało powołane Biuro Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa. Biuro prowadzi i koordynuje funkcjonowanie serwisów informacyjnych Urzędu oraz podejmuje działania na rzecz ich integracji i rozwoju. Do zadań Biura należy również określanie zasad i wytycznych zmierzających do budowy cyberbezpieczeństwa w mieście.

Zielone ściany i dachy
 

Pod koniec ubiegłego roku powołany został zespół ds. zewnętrznych ogrodów wertykalnych, tzw. zielonych ścian, oraz zielonych dachów. W jego skład weszli urzędnicy i radni miejscy.

Kartą zbliżeniową kupisz bilet w pojeździe
 

W ciągu najbliższych dwóch lat ZTM planuje uzupełnienie obecnego systemu dystrybucji biletów czasowych o możliwość zakupu biletu w każdym pojeździe za pomocą karty bezstykowej. Przebudowany zostanie także system PEKA w celu wprowadzenia nowoczesnych możliwości obsługi biletów długookresowych.

Coraz więcej dróg rowerowych
 

Wydłużona droga rowerowa wzdłuż ul. Grunwaldzkiej, trakty dla cyklistów wzdłuż ul. Dolna Wilda oraz nowej trasy tramwajowej na ul. Unii Lubelskiej, a także kolejne odcinki Wartostrady - to najważniejsze inwestycje zrealizowane w mijającym roku przez Poznańskie Inwestycje Miejskie z myślą o rowerzystach.

Superżłobek i Superprzedszkole 2020 - rusza konkurs
 

Już po raz drugi Miasto Poznań ogłasza konkurs na superżłobek i superprzedszkole. Pomoże on wybrać placówki najbardziej przyjazne dzieciom i rodzicom oraz wyłonić miejsca, w których poznańskie maluchy mogą liczyć na opiekę i edukację na najwyższym poziomie.

Życzenia Prezydenta Miasta Poznania
 

To będą Święta Bożego Narodzenia inne niż zwykle. Wierzę jednak, że mimo trudności, z jakimi wszyscy się borykamy, będą one pełne ciepła, miłości, radości oraz choć na chwilę uwolnią nas od trosk, niepewności i lęku o naszych bliskich.

Piękno tych Świąt jest nam potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Dlatego życzę go Państwu z całego serca.

Wesołych Świąt

Szczęśliwego Nowego Roku!

Jacek Jaśkowiak

Prezydenta Miasta Poznania

IBM w Poznaniu
 

Poznańskie biuro Nordcloud w pierwszym kwartale 2021 roku czeka ogromna zmiana. Globalny lider branży IT, IBM, zainwestował w tę firmę i zamierza m.in. właśnie z Poznania świadczyć usługi chmurowe dla swoich klientów. Po zamknięciu transakcji Nordcloud stanie się własnością IBM.

W święta seniorzy nie zostaną sami
 

W tegoroczne święta Miasto Poznań uruchomi specjalne dyżury telefoniczne - aby nikt z mieszkańców nie czuł się samotnie w tym wyjątkowym czasie. Wśród dyżurujących przy słuchawce będzie m.in. Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta.