Centrum Szyfrów Enigma walczy o tytuł "Inwestycji z perspektywą"

Ruszył internetowy plebiscyt na najciekawszą samorządową inwestycję współfinansowaną z Unii Europejskiej. Jednym z nominowanych jest nowo otwarte Centrum Szyfrów Enigma.

Galeria zdjęć przedstawia ekspozycję Centrum Szyfrów Enigma. - grafika artykułu
Centrum Szyfrów Enigma walczy o tytuł "Inwestycji z perspektywą".

Celem konkursu jest promocja lokalnych inwestycji realizowanych ze wsparciem środków unijnych. Głosy można oddawać do końca grudnia. Przycisk do głosowania na Centrum Szyfrów Enigma znajduje się pod artykułem na stronie: europa news.pap.pl. Zwycięzców poznamy na początku przyszłego roku. 

Centrum Szyfrów Enigma zlokalizowane jest przy ul. Św. Marcin 78, w gmachu Collegium Martineum, gdzie w czasach PRL mieściła się siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Przed wojną znajdował się w tym miejscu budynek biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pracowali w nim Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej.

Centrum Szyfrów Enigma otwarto pod koniec września. Tylko w pierwszym miesiącu działalności jego próg przekroczyło 4 tys. zwiedzających, którzy podjęli intelektualne wyzwanie, przygotowane dla nich na nowoczesnej, obfitującej w multimedia ekspozycji.

CSE łączy historię ze współczesnością. Opowiada o wciąż mało znanym sukcesie polskich matematyków i ich wkładzie w triumf aliantów. Upowszechnia go i osadza w historii szyfrów oraz zmian technologicznych - rozwoju świata komputerów i informatyki. Zwiedzający dowiedzą się o najpowszechniej stosowanych szyfrach i spróbują własnych sił w sztuce utajniania informacji, np. za pomocą szyfru Cezara. 

W ramach ekspozycji goście mogą poznać historię zasług i odkryć polskich kryptologów oraz maszyny służące do walki z szyfrem Enigmy, takie jak cyklometr, bomba Rejewskiego czy płachty Zygalskiego. Poruszany jest także wątek dalszych prac nad łamaniem hitlerowskich szyfrów, jakie prowadzili Francuzi, Brytyjczycy i Amerykanie. Ostatnia część ekspozycji prezentuje rewolucję informatyczną, która dokonała się po II wojnie światowej za sprawą wytężonej pracy kryptologów i trwa do dziś.

Ważnym eksponatem Centrum Szyfrów Enigma jest wypożyczona z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oryginalna niemiecka  maszyna szyfrująca, opatrzoną sygnaturą K574. Tego typu modele używane były m.in. w handlu oraz przez szwajcarskie wojsko i dyplomację. 

Nowa atrakcja na kulturalnej mapie Poznania jest dostępna i przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami, rodzin z dziećmi oraz osób starszych - ekspozycja jest dostosowana do potrzeb każdej z tych grup. 

Koszt zaprojektowania i realizacji Centrum Szyfrów Enigma to ponad 30 mln zł, z czego ok. 16 mln pochodzi z budżetu Miasta, ponad 4 mln przeznaczył na inwestycję Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a niewiele ponad 10 mln pochodzi ze środków Unii Europejskiej. Operatorem CSE jest Poznańskie Centrum Dziedzictwa - miejska instytucja kultury. 

Do konkursu zgłoszono blisko 160 projektów z całego kraju. Trzy inwestycje z najwyższą liczbą głosów nagrodzone zostaną statuetką  "Inwestycja z perspektywą".

Organizatorem konkursu jest Polska Agencja Prasowa. Więcej o Centrum Szyfrów Enigma można znaleźć na poznan.pl

JZ

sieci społecznościowe