Cyber Piątki - sprzęt w letnim słońcu

Dzisiaj w Poznaniu mamy około 25OC w cieniu, a możemy podejrzewać, że najbliższe miesiące przyniosą tylko wyższe temperatury. Skutki gorąca w okresie letnim odczuwamy nie tylko my, ale i nasz sprzęt elektroniczny. W dzisiejszym Cyber Piątku opowiemy o zagadnieniu ciepła w kontekście sprzętów elektronicznych.

Napis o treści cyber piątki, laptop i kawa na niebieskim tle. - grafika artykułu
Cyber Piątki to cykl, w którym prezentujemy porady dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci

Zacznijmy od tego, że wystawianie sprzętu elektronicznego na wpływ ciepła nie jest najlepszym pomysłem. Większość tego typu urządzeń podczas działania samo generuje ciepło, które nieodprowadzone może doprowadzić do jego przegrzania. Warto więc zadbać o ich zabezpieczenie przed tym zagrożeniem.

Ciepło, coraz cieplej

Współczesny sprzęt zazwyczaj posiada rozwiązania chroniące przed bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiej temperatury - wyłącza się w obliczu zbyt wielkiego gorąca. Niemniej, ciepło może wpływać na niego również w sposób pośredni, prowadząc do szybszego zużycia elementów i spadku wydajności urządzeń.

Sprzęt elektroniczny nie przepada za skrajnościami - jego działanie pogarsza się zarówno w letnim gorącu, jak i podczas zimowych mrozów. Za oknem robi się coraz cieplej, więc na razie skupmy się na pierwszym przypadku.

Laptopy i komputery osobiste

Podczas nadchodzących upałów najbardziej cierpieć będą baterie i procesory, szczególnie w naszych smartfonach, tabletach i laptopach. Wysoka temperatura może przyczynić się do przegrzewania procesora i podzespołów, co najpierw pogorszy ich wydajność, a ostatecznie może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń.

W przypadku laptopów i komputerów stacjonarnych, warto je odpowiednio chłodzić - zadbajmy o czystość i poprawne działanie wentylatorów. O ile mowa o laptopach, warto zainwestować w podkładkę chłodzącą, która dodatkowo zmniejszy temperaturę urządzenia od spodu.

Urządzenia przenośne

Starajmy się również nie dopuścić do przegrzania urządzeń przenośnych. Czując, że robią się coraz cieplejsze, możemy je wyłączyć i poczekać, aż same się ochłodzą. Smartfony i  tablety nie mają wiatraków, dlatego musimy im pozwolić odprowadzać ciepło przez obudowę. Gdy robią się gorące, zdejmijmy z nich etui. O ile możemy spotkać się z opiniami, by przegrzany sprzęt umieścić w lodówce, może to być nienajlepszy pomysł - do jego wnętrza mogłaby dostać się wilgoć.

Możemy natomiast zadbać o nieprzegrzewanie się sprzętów przenośnych. Starajmy się zmniejszyć jasność ekranu, by zmniejszyć obciążenie baterii. Pomoże również wyłączenie aplikacji działających w tle, mających wpływ na obciążenie procesora, a w konsekwencji - wzrost jego temperatury.

Wybuchowy problem?

Wiele osób wciąż twierdzi, że elektronika (a w szczególności baterie w smartfonach) może wybuchnąć, gdy zbyt mocno nagrzejemy je w letnim gorącu. Warto podkreślić, że taka sytuacja nie wystąpi podczas normalnego użytkowania. Wyjątkiem są dwa przypadki - fizyczne uszkodzenie baterii lub wadliwa ładowarka.

Uszkodzenie może wystąpić zarówno np. przez przebicie obudowy akumulatora, jak i w efekcie nieporadnego serwisowania urządzenia. Problem wadliwej ładowarki jest natomiast bardzo rzadki - o ile korzystamy z kabli i kostek kupionych w normalnym sklepie elektronicznym, nasz smartfon nie spali się po umieszczeniu wtyczki w gnieździe.

Podsumowanie

Latem musimy pamiętać o odpowiednim traktowaniu naszych urządzeń elektronicznych. Przede wszystkim, powinniśmy zabezpieczyć je przed ryzykiem przegrzania. Laptopy i komputery stacjonarne mogą wymagać zadbania o ich układ chłodzenia. Smartfony i tablety, które nie mają tego typu podzespołów, wymagają dbania o ich nieprzegrzewanie się.

Cykl porad o bezpieczeństwie w Internecie powstał z inicjatywy Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania. Wszystkie artykuły z cyklu znajdziesz w Bazie wiedzy (poznan.pl).

Zachęcamy do obserwowania Infoteki (poznan.pl/infoteka), żeby nie przegapić kolejnych porad i wielu innych, ciekawych informacji z Poznania.

KS