Elektryczny radiowóz dla poznańskiej Straży Miejskiej

Straż Miejska w Poznaniu otrzymała nowy radiowóz, który będzie patrolować ulice Starego Miasta. Jest nim elektryczny Hyundai Kona, będący kolejnym samochodem przyjaznym środowisku oraz ukłonem w stronę ekologii. Radiowóz został zaprezentowany w czasie uroczystości z okazji Dnia Straży Gminnej. 

Straż Miejska w Poznaniu otrzymała nowy radiowóz, który będzie patrolować ulice Starego Miasta
Straż Miejska w Poznaniu otrzymała nowy radiowóz, który będzie patrolować ulice Starego Miasta

- Chcemy odciążyć trochę środowisko Poznania, dlatego od wczoraj na etacie Straży Miejskiej zaczyna pracować samochód o napędzie elektrycznym. Zależy nam, aby pojazd pracował na ulicach na Starym Mieście. Tam jest najgęściejsza zabudowa, panuje smog samochodowy - powiedział Waldemar Matuszewski, komendant poznańskiej Straży Miejskiej.

Samochód oprócz tego, że jest przyjazny środowisku, jest również cichy i ekonomiczny. Akumulatory polimerowe litowo-jonowe posiadają zasięg 449 km, jednak efektywne odzyskiwanie energii pozwala w mieście na jego wzrost nawet do 600 km. 

Do istotnych kwestii technicznych należy zaliczyć m.in. aktywne systemy bezpieczeństwa posiadające sześć poduszek powietrznych, system zapobiegania kolizjom z funkcją wykrywania pieszych, system podgrzewania akumulatorów, system monitorujący poziom koncentracji uwagi kierowcy, ostrzeżenia o znakach ograniczenia prędkości i wiele innych. 

To nie pierwszy samochód będący w dyspozycji Straży Miejskiej, który ma się przyczyniać do poprawy jakości powietrza. Od grudnia 2018 roku poznańska Straż Miejska posiada również ekologiczny radiowóz z napędem hybrydowym.  

Zobacz także: Ekologiczny samochód dla Eko Patrolu.

VL