Fusy po kawie mogą zmniejszyć zużycie tworzyw sztucznych

Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu chcą stworzyć materiał, który zastąpi lub zredukuje zużycie tworzyw sztucznych produkowanych z ropy naftowej. Do tego badacze wykorzystują kawowe fusy.

Zdjęcie przedstawia ziarna kawy i fusy na talerzu. - grafika artykułu
Fusy po kawie mogą zmniejszyć zużycie tworzyw sztucznych.

Pracownicy Centrum Zaawansowanych Technologii UAM nadają fusom drugie życie. Pozostałości po kawie mogą być cennym surowcem, wykorzystywanym jako materiał do produkcji wielu codziennych wyrobów.

- Jeśli dodatkowo do produkcji tych wyrobów użyjemy polilaktydu - polimeru wytwarzanego z produkcji roślinnej, uzyskujemy niskoemisyjne i przyjazne materiały - wyjaśnia prof. Robert Przekop z CZT. 

Zespół naukowców pracuje pod kierownictwem dr Bogny Sztorch. Realizują oni badania w ramach międzynarodowego projektu M-ERA NET - PolyBioMat - Polylactide-based multifunctional materials. Jego celem jest opracowanie przyjaznych materiałów kompozytowych, które mogą zastąpić plastik produkowany z ropy i będą w pełni oparte o surowce roślinne. W ramach projektu powstają materiały, w których fusy kawowe mogą dostać szansę na ponowne wykorzystanie.

- Takie działania nazywa się Gospodarką Obiegu Zamkniętego - komentuje prof. Robert Przekop z CZT. - Chcemy tak kierować obiegiem materiałów, aby były jak najdłużej wykorzystywane. W trosce o środowisko, naszą planetę podejmujemy działania, które mają ograniczyć negatywny wpływ uprzemysłowienia oraz konsumpcyjnego stylu życia. Jednym z takich kierunków jest uczynienie tego, co używamy na co dzień, użytecznym również po spełnieniu swojej funkcji, tak aby nie stało się odpadem obciążającym środowisko. Wytworzenie każdego materiału, z którego zbudowana jest nasza cywilizacja, wiąże się ze zużyciem energii, a więc z emisją dwutlenku węgla. Nadając odpadom  materiałowym nowe życie, ograniczamy emisje - dodaje prof. Przekop. 

W badaniach zespołu naukowców pomagają chętni pracownicy UAM, który w ramach swoich działów otrzymali białe pojemniki i zbierają w nich fusy z wypitych kaw. Minimum raz w tygodniu są one od nich odbierane. W ten sposób pracownicy nie tylko angażują się w prowadzone badania, ale także wprowadzają ekologiczne rozwiązania w miejscu pracy. 

JZ