Genom Bambrów pod okiem naukowców

Niedziela 07.08.2022 r. upłynęła pod znakiem obchodów Święta Bambrów. Oprócz okazji do zaznaczenia wyjątkowej tożsamości kulturowej, potomkowie bambrów mogli pokazać inny aspekt swojego dziedzictwa. Naukowcy Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN nie skupili się bowiem na badaniu ich historii, a przynajmniej nie w klasycznym tego słowa znaczeniu. Zamiast tego, zwrócili uwagę na historię ich genomu.

Obrazek przedstawia logo Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. - grafika artykułu
Badania prowadzone są między innymi przez Instytut Chemii Bioorganicznej PAN.

Zaraz można by zapytać, w jakim celu naukowcy badają DNA potomków poznańskich bambrów? Otóż jest to związane z projektem prowadzonym na terenie całego kraju, mającym na celu utworzenie mapy genotypów występujących w całej Polsce. 

Genomiczna Mapa Polski 

Projekt "Genomicznej Mapy Polski" to inicjatywa trzech poznańskich podmiotów: Politechniki Poznańskiej, Centrum Badań DNA Sp. z o. o. i wspomnianego już Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk. Ich celem jest zbadanie genomu 5 tysięcy mieszkańców Polski wyselekcjonowanych w taki sposób, aby można było na tej podstawie stworzyć genetyczny obraz naszego społeczeństwa. 

Choć projekt ma kilka założonych zadań, jego główny cel można by ująć w prostych słowach jako zbadanie zmienności i zależności, występujących pomiędzy cechami DNA mieszkańców różnych rejonów Polski. 

Dziedzictwo Bambrów przedmiotem badań

Stąd zainteresowanie potomkami osiadłych w XVIII-wiecznym Poznaniu niemieckich osadników, pochodzących z okolic Bambergu w regionie Frankonii. Na przestrzeni wieków przedstawiciele tej społeczności, mieszkając wśród ludności polskiej, niejednokrotnie tworzyli wspólnie rodziny. Tym samym, mieszały się geny obu społeczności, wpływając tym samym na genotyp żyjących do dziś potomków bambrów poznańskich. 

Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. Marek Figlerowicz z IChB PAN. Ci potomkowie Bambrów Poznańskich, którzy chcieliby wziąć udział w badaniu, a nie udało im się tego zrobić w miniony weekend mogą skontaktować się mailowo, na adres: luizahan@ibch.poznan.pl.

Jak widać, historia Bambrów okazuje się interesująca nie tylko z punktu widzenia zachowania wyjątkowej tożsamości kulturowej tej bardzo ciekawej społeczności. Tym razem, ich potomkowie mogą swoim dziedzictwem przysłużyć się także naukom ścisłym.

KS