Pierwsze 12-metrowe elektryki wkrótce wyjadą na ulice

Do MPK Poznań dostarczono już 12-metrowe pojazdy z napędem elektrycznym. To będą pierwsze we flocie MPK Poznań autobusy z panelami fotowoltaicznymi na dachach. Trwają odbiory. W najbliższych dniach pierwsze takie autobusy mogą być już kierowane na linie nr 163 i 190.

Do MPK Poznań dostarczono już 12-metrowe pojazdy z napędem elektrycznym - grafika artykułu
Do MPK Poznań dostarczono już 12-metrowe pojazdy z napędem elektrycznym

W ubiegłym roku MPK Poznań otrzymało 15 zamówionych autobusów przegubowych z napędem elektrycznym - są one kierowane do obsługi linii nr 174. Obecnie kończą się dostawy kolejnych "elektryków" - tym razem o standardowej długości (12 metrów). Pojazdy dotarły do MPK Poznań i przechodzą odbiory. Łącznie przedsiębiorstwo zakupiło 6 takich pojazdów.

Na dachach 12-metrowych "elektryków" zainstalowane są panele fotowoltaiczne - to absolutna nowość w taborze MPK Poznań. Pozyskana z nich energia będzie wspomagała instalację elektryczną autobusu podczas postoju na końcówkach linii komunikacyjnych, a tym samym  będzie służyć do zasilania urządzeń informacji pasażerskiej.

W pojazdach zastosowano również dobrze znane poznaniakom rozwiązania: system informacji pasażerskiej, w tym system zapowiedzi głosowych, oznakowanie przycisków alfabetem Braille'a, ładowarki USB itp. Autobusy - z uwagi na niską podłogę - są przyjazne dla osób o ograniczonej sprawności oraz podróżujących z dziećmi w wózkach.

Na zakup autobusów przyznano dotację unijną z programu "System zielonych inwestycji - Część 2 - GEPARD - Bezemisyjny transport publiczny", finansowanego w ramach środków krajowych, których dysponentem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

MPK Poznań zamówiło łącznie 21 pojazdów z napędem elektrycznym: 15 autobusów przegubowych oraz sześć 12-metrowych. Dodatkowo, ogłoszony został przetarg na zakup 37 kolejnych autobusów elektrycznych (31 pojazdów standardowych, 12-metrowych oraz 6 przegubowych, czyli 18-metrowych) - termin składania ofert mija 2 marca. 

MPK

sieci społecznościowe