Policja z pomocą specjalistycznego samochodu łapie trucicieli

Ponad tysiąc pojazdów skontrolował już specjalistyczny samochód poznańskiej policji. Prawie 300 kierowcom zatrzymano dowód rejestracyjny. Auto, którego zakup dofinansowało Miasto Poznań, zostało przekazane funkcjonariuszom z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji. W czerwcu wyjechało na ulice łapać trucicieli.

Specjalistyczny samochód ETDiE pomaga mundurowym skuteczniej karać kierowców, którzy zanieczyszczają powietrze w mieście - grafika artykułu
Specjalistyczny samochód ETDiE pomaga mundurowym skuteczniej karać kierowców, którzy zanieczyszczają powietrze w mieście

Samochód Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii pomaga mundurowym skuteczniej karać kierowców, którzy zanieczyszczają powietrze w mieście. Pojazd, oprócz tradycyjnego sprzętu policyjnego, zaopatrzony jest w specjalistyczne urządzenia, m.in. dymomierz i analizator spalin, które pozwalają sprawdzić czy auta (zarówno z silnikami diesla, jak i benzynowymi) nie emitują zbyt wielu szkodliwych spalin. Samochodu wyposażony jest także w część biurową. Do dyspozycji policjantów są np. siedzenia i robocze stoliki, umożliwiające bieżące wypełnianie i weryfikowanie dokumentów, a także mała szafka, w której można przechować druki. 

Specjalistyczny samochód doskonale spełnia swoją rolę. W ciągu 5 miesięcy (od czerwca do końca października) poznańscy policjanci skontrolowali z jego pomocą 1021 pojazdów, w 284 przypadkach zatrzymali dowód rejestracyjny. Spora liczba, bo aż 289 kierowców została ukarana mandatami, kolejne 161 otrzymało poczuczenia. Do sądu skierowano 11 wniosków o ukaranie. 

Miasto Poznań dofinansowało zakup samochodu kwotą 150 tys. zł, drugie tyle dołożyła Komenda Główna Policji.

AJ

sieci społecznościowe